Czy spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego (...)

Czy spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w celu wytworzenia i sprzedaży towarów (ekspozycje)?

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 1, ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w odpowiedzi na wniosek Podatnika zawarty w pkt 3 pisma z dnia 10.04.2007 r. dotyczący udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wytworzenia i sprzedaży ?pierwszych egzemplarzy towarów? , Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie: postanawia uznać stanowisko Podatnika zajęte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 11.04.2007 r., Spółka złożyła w tut. Urzędzie wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawiera z kontrahentami prowadzącymi handel w sklepach wielkopowierzchniowych umowy na dostawę produkowanych przez siebie towarów. Zgodnie z warunkami przewidzianymi w kontraktach każda pierwsza sztuka produktu wprowadzonego do hal nabywców przekazywana jest za cenę 1 zł, w ilości jednej sztuki na każdą halę. Obniżenie ceny wynika z warunków dostawy, jakie wiążą Podatnika z nabywcami towarów. Powyższa dostawa dokumentowana jest fakturą VAT. Wspomniane towary zwykle umieszczane są jako ekspozycja w sklepach nabywców, dlatego szybko tracą na wartości ze względu na zużycie postępujące w trakcie ich prezentowania klientom. Po dokonaniu dostawy nabywca nie jest jednak w żaden sposób ograniczony w dysponowaniu towarem. Choć zwykle wystawia go na ekspozycji, to w praktyce może z nim postąpić według własnego uznania tzn. może zbyć, zużyć, zniszczyć lub nieodpłatnie przekazać innym podmiotom itd. Ponadto dostawa towaru nie jest uzależniona od dodatkowego świadczenia ze strony nabywcy. Wyłożenie towaru na ekspozycji przez kontrahenta nie jest bowiem dodatkowym świadczeniem wykonywanym dla dostawcy, ale normalnym sposobem postępowania sprzedawcy z posiadanym towarem handlowym (nie jest możliwa sprzedaż towaru bez jego prezentacji). Wnioskodawca nie jest również powiązany kapitałowo ani osobowo z żadnym z nabywców.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowieniem Nr PUS.II/443/38-1/2007/JZ z dnia 20.06.2007r. stwierdził, iż sprzedaż ?pierwszych egzemplarzy towarów? opisana we wniosku stanowi odpłatną dostawę towarów, a więc czynność opodatkowaną podatkiem o towarów i usług.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w celu wytworzenia i sprzedaży towarów opisanych we wniosku. Zdaniem Spółki przysługuje jej prawo do rozliczenia podatku naliczonego zawartego w ww. fakturach VAT.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, iż:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54 poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów lub usług w zakresie w jakim nabywane towary czy też usługi wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Powyższe oznacza, iż podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów lub usług, jeżeli zakup ma związek ze sprzedażą opodatkowaną, a ponadto w konkretnym przypadku nie zachodzi wyłączenie lub ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Mając na uwadze fakt, iż nabywane towary i usługi związane są z opodatkowaną podatkiem dostawą towarów, Spółce przysługiwać będzie co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących ich nabycie, chyba, że w danym przypadku prawo to jest wyłączone przez przepisy prawa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika