Jakie informacje powinna zawierać dokumentacja (projekt, zezwolenie) składane przez zamawiającego (...)

Jakie informacje powinna zawierać dokumentacja (projekt, zezwolenie) składane przez zamawiającego usługę związaną z budową, przebudową przyłącza elektroenergetycznego do budynku, aby można było stwierdzić, że jest to obiekt budownictwa mieszkaniowego i zastosować 7-procentową stawkę podatku VAT?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie strony z dnia 8.03.2004 r., nr GK/14/2004, dotyczące informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z § 66 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) dla robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą od dnia 1.01.2004 r. obniża się stawkę podatku wymienioną w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) do wysokości 7 % (do dnia 31.12.2003 r. zastosowanie stawki 7 % dla wskazanych robót regulował przepis art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. b cyt. ustawy). Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z § 66 ust. 2 rozporządzenia, należy rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie. Natomiast roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 6 cytowanego rozporządzenia, definiowane są jako roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (§ 66 ust. 2).

Porady prawne

Tutejszy organ podatkowy zauważa również, iż zgodnie z § 66 ust. 4 pkt 1 i 3 cytowanego rozporządzenia, przez obiekty infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu rozumieć należy między innymi: sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie, a także sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli związane są one z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Odnosząc się natomiast do wątpliwości podatnika stwierdzić należy, iż powoływane przez niego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24.12.1999 r. w sprawie szczegółowego zakresu, trybu oraz sposobu ustalania różnicy podatku od towarów i usług podlegającej zwrotowi w przypadku, gdy podatnik dokonuje sprzedaży niektórych towarów lub świadczenia niektórych usług (Dz. U. Nr 109, poz. 1250), obowiązujące do dnia 31.12.2003 r. nie zawierało zapisu dotyczącego określenia części infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym, w stosunku do której można było stosować stawkę podatku 7 %. Istotę tego rozporządzenia stanowiło określenie sposobu zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 21 cyt. wyżej ustawy o VAT (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym). Jak wynika z cytowanych powyżej przepisów, preferencyjna 7-procentowa stawka podatku nie jest również w obecnym stanie prawnym uzależniona od stopnia, w jakim infrastruktura jest związana z budownictwem mieszkaniowym. Niezależnie zatem od tego, w jakim stopniu infrastruktura będzie wykorzystywana na potrzeby mieszkaniowe, stawka podatku na roboty związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu będzie wynosiła 7 % dla całej wartości robót. Z przytoczonych przepisów wynika, że decydującym kryterium zastosowania stawki 7 % podatku VAT do robót budowlano-montażowych jest zaklasyfikowanie obiektu, na którym wykonywane są te roboty, do ? wg klasyfikacji statystycznej ? odpowiedniego symbolu PKOB (Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych). Zatem, by zastosować właściwą stawkę podatku VAT do wykonywanych robót polegających na budowie, przebudowie przyłączy elektroenergetycznych, o których mowa w przedmiotowym zapytaniu należy, ustalić właściwy symbol PKOB tego budynku. Jeżeli podatnik ustali, że przedmiotowy budynek posiada symbol z działu PKOB 11 i został wymieniony w § 66 ust. 2 cyt. wyżej rozporządzenia, wówczas będzie miał prawo do wymienionych w piśmie robót zastosować stawkę 7 % podatku VAT. W przeciwnym bowiem wypadku będzie mieć zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22 %.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika