Czy darowizna prawa własności lokalu użytkowego dokonana na rzecz Skarbu Państwa korzysta ze zwolnienia (...)

Czy darowizna prawa własności lokalu użytkowego dokonana na rzecz Skarbu Państwa korzysta ze zwolnienia zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku, gdy podatnik nie pomniejszał podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu budowy ww. obiektu?

W odpowiedzi na pismo z dnia 24.03.2004 r. (z datą wpływu 29.03.2004 r., znak: 176/04), w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego informuje:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8.01.1993 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz.50 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów, odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, eksport i import towarów i usług oraz inne czynności określone w art. 2 ust. 3, wśród których znajduje się między innymi darowizna towaru (art. 2 ust. 3 pkt 4 ww. ustawy).

Porady prawne

Z przedstawionego zapytania wynika, że podatnik aktem notarialnym dokonał darowizny na rzecz Skarbu Państwa prawa własności lokalu użytkowego w budynku należącym do podatnika. Z tytułu budowy obiektu, w którym mieści się ww. lokal nie pomniejszono kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem tut. organu podatkowego w przedmiotowej sprawie istotnie będzie miał zastosowanie przepis art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2 i 4, w przypadku gdy podatnik nie pomniejszył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów przekazanych lub zużytych w ramach tych czynności.

Z uwagi na fakt, iż podatnik nie odliczył podatku VAT związanego z budową przekazywanego lokalu użytkowego, stanowisko zaprezentowane w przedmiotowej sprawie przez podatnika jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika