Czy usługa organizacji sympozjum naukowego będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?

Czy usługa organizacji sympozjum naukowego będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm. w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.07.2007 r.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 3, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 19.06.2007 r., znak RR/52/912/2007 (z datą wpływu do tut. urzędu 21.06.2007 r.), w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Porady prawne

Z przedstawionego w piśmie z dnia 19.06.2007 r, stanu faktycznego wynika, iż jednostka, będąca publiczną szkołą wyższą, w ramach swoich zadań organizuje sympozjum naukowe. Uczestnictwo w sympozjum jest odpłatne z wyjątkiem studentów, którzy będą mieli wstęp wolny. Uczestnicy (pracownicy katedr i zakładów konstrukcji maszyn z uczelni całego kraju, studenci, osoby zainteresowane) nabywają w ramach zapłaty tzw. pakiet usług konferencyjnych, na który składają się: udział w wykładach, sesjach, warsztatach konferencyjnych, zbiór referatów, materiały z wykładów itp. Ponadto uczestnicy nabywają usługi towarzyszące takie jak zakwaterowanie i wyżywienie.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii cyt.: ?Czy ww. usługa będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?? Zdaniem Wnioskodawcy powyższa usługa stanowi usługę w dziedzinie nauki i edukacji o symbolu PKWiU 80, natomiast inne usługi będą miały charakter towarzyszący w stosunku do usługi głównej.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Na potrzeby ustawy stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. - Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). W myśl przepisu art. 43 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 7 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 80. Zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego w Łodzi, usługi organizowania sympozjów, w tym: udostępnianie sali konferencyjnej, wyposażenia technicznego, zapewnienie uczestnikom zakwaterowania i wyżywienia, mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 74.87.15-00.00 ?Usługi organizowania wystaw, targów i kongresów?, natomiast jeśli sympozjum ma charakter zamknięty, tylko dla własnych pracowników naukowych i studentów, wówczas jego organizacja nie jest oddzielnie klasyfikowana i jako czynność wewnątrzzakładowa mieści się w zakresie działalności podstawowej szkoły wyższej ? w zakresie działu PKWiU 80 ?Usługi w zakresie edukacji?.

Jak wynika z wniosku Podatnika, uczestnikami organizowanego sympozjum są pracownicy z uczelni całego kraju, studenci oraz inne osoby zainteresowane. Nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, zgodnie z którym usługą główną świadczoną przez jednostkę jest usługa w dziedzinie nauki i edukacji. Przedmiotowe sympozjum nie ma bowiem charakteru zamkniętego i jego organizacja nie może być traktowana jako czynność wewnątrzzakładowa. Stosownie więc do klasyfikacji PKWiU, świadczona przez Podatnika usługa mieści się w grupowaniu 74.87.15-00.00 ?Usługi organizowania wystaw, targów i kongresów?. Ponieważ usługi organizowania wystaw, targów i kongresów nie zostały wymienione w załączniku nr 4 do ustawy - w związku z czym nie podlegają zwolnieniu z podatku, nie stosuje się do nich również innych szczególnych zasad opodatkowania, świadczona przez Wnioskodawcę usługa jest opodatkowana na zasadach ogólnych, wynikających z art. 41 ust. 1 ustawy tj. wg stawki 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika