Kwestia prawidłowości wystawienia faktury VAT za usługę dzierżawy nieruchomości, oraz konieczność (...)

Kwestia prawidłowości wystawienia faktury VAT za usługę dzierżawy nieruchomości, oraz konieczność opodatkowania podatku od nieruchomości jako czynnika cenotwórczego, podatkiem od towarów i usług.

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 15.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.05.2006 r. ) znak l.dz 551/2006 dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać w przedstawionym stanie faktycznym opisanym w ww. piśmie, stanowisko zaprezentowane przez Podatnika za prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 18.05.2006 r. O. Sp. z o.o. zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik wydzierżawia stację paliw spółce akcyjnej. W związku z powyższym Wnioskodawca skierował do tut. Urzędu zapytanie w kwestii prawidłowości wystawienia faktury VAT za usługę dzierżawy nieruchomości, oraz konieczności opodatkowania podatku od nieruchomości jako czynnika cenotwórczego, podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, podatek od nieruchomości należy traktować jako część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi dzierżawy i opodatkować ją podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając w trybie art. 14a § 1 i § 3 Ordynacji podatkowej uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług-zwanej dalej ustawą, opodatkowaniem tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, tj. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...). Stosownie do art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy(...).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca wydzierżawia spółce nieruchomość, przy czym zawarta między stronami umowa dzierżawy zawiera postanowienie, co do zwrotu należności z tytułu podatku od nieruchomości od wydzierżawionej nieruchomości. Zdaniem Wnioskodawcy podatek od nieruchomości należy traktować jako część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi dzierżawy i opodatkować ją podatkiem od towarów i usług.

W rozpatrywanej sprawie, zdaniem tut. organu podatkowego, opłata z tytułu podatku od nieruchomości jest ściśle związana ze świadczoną przez Wnioskodawcę usługą dzierżawy nieruchomości, tym samym jest częścią należności z tytułu świadczenia usługi na rzecz spółki. Zatem na całość świadczenia należnego od spółki składa się na równi z czynszem kwota podatku od nieruchomości. W konsekwencji zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, opłata z tytułu podatku od nieruchomości stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Należy bowiem traktować go jako część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi dzierżawy (element kalkulacyjny ceny) i opodatkować według stawki właściwej tj. 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika