Czy otrzymanie bonu towarowego o określonej wartości nabywczej powoduje powstanie obowiązku podatkowego (...)

Czy otrzymanie bonu towarowego o określonej wartości nabywczej powoduje powstanie obowiązku podatkowego po stronie nabywcy i udokumentowanie tego fakturą VAT?

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 31.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 1.08.2006 r. ) bez znaku, dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - postanawia uznać w przedstawionym stanie faktycznym opisanym w ww. piśmie, stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w zakresie dotyczącym, obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług od otrzymanych bonów towarowych, za nieprawidłowe.

Porady prawne

Pismem z dnia 31.07.2006 r. A. Sp. z o.o. zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje zakupów związanych z prowadzoną działalnością w Sieci Handlowej M. Po osiągnięciu określonego pułapu zakupów firma M. wydaje bon towarowy o określonej wartości nabywczej. Następnie Spółka dokonuje płatności bonem za kolejny zakup towarowy.

W związku z powyższym Spółka wnosi o wyjaśnienie 'czy otrzymanie bonu towarowego o określonej wartości nabywczej powoduje powstanie obowiązku podatkowego po stronie nabywcy i udokumentowanie tego fakturą VAT?' Zdaniem podatnika, otrzymanie bonu towarowego nie rodzi obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktury VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

    1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
    2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
    3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż otrzymany przez niego bon towarowy o określonej wartości nabywczej uzależniony jest od określonego zachowania, tj.

dokonania u wystawcy bonu zakupów o określonej wartości. Zatem otrzymane przez Spółkę bony towarowe nie są powiązane z żadną konkretną transakcją lecz co najmniej kilkoma transakcjami. Oznacza to, że w rzeczywistości bon o określonej wartości jest wynagrodzeniem za świadczenie w postaci realizacji zakupów na ustalonym poziomie, a więc wynagrodzeniem za wykonaną przez Spółkę na rzecz firmy M. usługę. Ponieważ otrzymanie bonu towarowego jest bezpośrednio związane ze wzajemnym świadczeniem ze strony kontrahenta, dlatego czynność tę należy uznać za świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług.

Na postawie art. 5 ust. 1 pkt. 1 odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność ta winna zostać udokumentowana przez podatnika, w przedmiotowym przypadku świadczącego usługę, zgodnie z art. 106 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o VAT, fakturą VAT, spełniającą wymogi, o których mowa w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony wyżej stan prawny oraz stan faktyczny, zachowanie Podatnika polegające na osiągnięciu przez niego określonego poziomu zakupów spełnia, zawartą w art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, definicję odpłatnego świadczenia usług. Natomiast otrzymane bony towarowe stanowią zapłatę za świadczenie przez Spółkę na rzecz dostawcy usług, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika