dotaczy działalności socjalnej, zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy

dotaczy działalności socjalnej, zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy

W odpowiedzi na pismo z dnia 29.04.2004 r. (znak: GK/24/2004, z datą wpływu 5.05.2004 r.), w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego informuje:

1. Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Przekazanie towarów na potrzeby pracowników i ich rodzin, o których mowa w piśmie podatnika mieści się w zakresie definicji działalności socjalnej sformułowanej w cytowanym wyżej przepisie. Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, dostawą towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług jest przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

Porady prawne
  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    ? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się, zgodnie z art. 88 ust 1 pkt 2, do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Świadczenie dokonane na rzecz pracownika, którego charakter mieści się w pojęciu działalności socjalnej i którego źródłem finansowania jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, ponieważ tym kosztem są dokonywane odpisy. Zatem zgodnie z cytowanym przepisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, podatek od towarów i usług z tytułu dokonanych zakupów ze środków funduszu nie będzie podlegał odliczeniu. Z kolei brak prawa do odliczenia podatku naliczonego oznacza, że takie przekazanie towarów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

2. Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy nie uznaje się za dostawę towarów przekazania prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. W rozumieniu ww. przepisu prezentami o małej wartości są przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125 % wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym (art. 7 ust. 4). Wszelkie przekazywane prezenty i próbki poza ustalonymi limitami podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obowiązek podatkowy z tytułu wymienionych wyżej czynności powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, tj. z chwilą przekazania upominków.

3. Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez podatnika będzie on przekazywał na potrzeby reprezentacji i reklamy (poczęstunek dla kontrahentów) towary, takie jak kawa, herbata, zakupione na potrzeby sekretariatu ze środków funduszu reprezentacji i reklamy Zgodnie z wcześniej cytowanym art. 7 ust. 2 ustawy zużycie towarów na potrzeby reklamy, jako zużycie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stwierdzić przy tym należy, iż prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

4. W myśl art. 8 ust. 2 nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Z powyższego wynika więc, że organizacja przez podatnika spotkań z kontrahentami, która mieści się w zakresie jest nieodpłatnego świadczenia usług związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi zgodnie z wcześniej cytowanym art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie podatnika z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień 30.06.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika