Spółka zaliczała do kosztów uzyskania przychodu składki z tytułu umowy ubezpieczenia na życie (...)

Spółka zaliczała do kosztów uzyskania przychodu składki z tytułu umowy ubezpieczenia na życie pracownika od 1998 r., obecnie rozwiązuje umowę z firma ubezpieczeniową i otrzymuje kwotę stanowiąca wartość odstąpienia od umowy, czy powyższa okoliczność stanowi podstawę do dokonania korekt podatku dochodowego za lata ubiegłe?

W roku 1998 spółka zawarła umowę ubezpieczenia na życie pracownika z X Ubezpieczenia na Życie. Umowa polisy dotyczyła ryzyka grup 1,3 i 5 działu I wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 11 z 1996 r., poz. 62 ze zm.), zaś w aneksie do umowy podpisanym w tym samym dniu co umowa dopisano warunek, że w okresie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zawarto umowę ubezpieczenia, lecz nie wcześniej niż przed osiągnięciem przez pracownika wieku 60 lat albo wcześniejszym uzyskaniem przez niego uprawnień emerytalnych lub uprawnień do świadczenia rentowego z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia społecznego wyklucza się:

    - zaciąganie zobowiązań pod zastaw praw wynikających z tej umowy
    - wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy
    - wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Tak sformułowane warunki pozwoliły spółce zaliczać wydatki opłacane z tytułu umowy ubezpieczenia, zgodnie z zapisem art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 564 ze zm.), do kosztów uzyskania przychodu.
Obecnie spółka, w związku z trudną sytuacją finansową w jakiej się znalazła, postanowiła zrezygnować z polisy i w związku z tym zwróciła się do X o wypłatę wartości odstąpienia od polisy. X, powołując się na uregulowania zawarte w aneksie do polisy ubezpieczeniowej, zaproponował spółce złożenie oświadczenia będącego wnioskiem o anulowanie zapisów wynikających z aneksu i tym samym stworzenie spółce możliwości otrzymania zwrotu wartości odstąpienia od polisy.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowa zawarta pomiędzy X a spółką, przewiduje jednak możliwość anulowania zapisu wykluczającego wypłatę w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym umowę zawarto, kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy poprzez zgodne odstąpienie stron od postanowień wynikających z aneksu do ogólnych warunków umowy. Wypłata wartości odstąpienia od umowy potwierdza dobitnie, że umowa ta nie spełniała warunków wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 59 cyt. ustawy. Konsekwentnie składka opłacana z tytułu tej umowy ubezpieczenia nie stanowiła kosztów uzyskania przychodu w całym okresie trwania umowy tj. od 1998 r.
W świetle powyższych wyjaśnień spółka zobowiązana jest do złożenia skorygowanych zeznań CIT-8 za poszczególne lata podatkowe (1998-2003) i skorygowania kosztów uzyskania przychodu o kwoty stanowiące równowartość opłaconych składek.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika