Czy czynności świadczone w ramach usługi cash pooling na podstawie zawartej umowy podlegają podatkowi (...)

Czy czynności świadczone w ramach usługi cash pooling na podstawie zawartej umowy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku F. sp. z o.o. z dnia 19.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.08.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych, postanawia uznać stanowisko strony przedstawione we wniosku za prawidłowe w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień złożenia wniosku.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego przez F. sp. z o.o. wynika, że niniejsza spółka należy do grupy kapitałowej, która na podstawie umowy z bankiem zamierza korzystać z usługi cash pooling, świadczonej przez ten bank. Usługa cash pooling opiera się na zasadzie przelewu i zwrotu przelanych wierzytelności pomiędzy bankiem a podmiotami posiadającymi rachunki bieżące w tym banku. Pytanie ww. spółki brzmi: czy czynności świadczone w ramach usługi cash pooling na podstawie zawartej umowy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Według stanowiska spółki ww. usługa nie powinna podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez F. sp. z o.o., stwierdza, co następuje:

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 1 zawiera zamknięty katalog czynności podlegających ww. podatkowi. Enumeratywne wyliczenie czynności cywilnoprawnych wskazuje, iż zamiarem ustawodawcy było objęcie zakresem przedmiotowym omawianego podatku wyłącznie tych tylko zdarzeń prawnych, które mieszczą się w tym katalogu. Odnosząc obowiązujące regulacje prawne do stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika stwierdzić należy, że umowa cash pooling nie spełnia wymogów przedmiotowo istotnych żadnej z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, czynność jej zawarcia nie będzie skutkowała opodatkowaniem z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.


Referencje IPPB2/436-11/08-2/MZ, interpretacja indywidualna IPPB2/436-13/08-2/MZ, interpretacja indywidualna IPPB2/436-16/08-2/MZ, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika