Czy podatnik ma prawo do obniżenia kwot podatku należnego z tytułu odprzedaży energii, wody i odprowadzenia (...)

Czy podatnik ma prawo do obniżenia kwot podatku należnego z tytułu odprzedaży energii, wody i odprowadzenia ścieków o podatek naliczony wykazany w fakturach zakupu przedmiotowych towarów i usług, w części związanej z odprzedażą?

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. Z-EG 291/05 z dnia 02.08.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 05.08.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

Porady prawne

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podstawowym przedmiotem działalności Podatnika jest świadczenie usług medycznych - zwolnionych przedmiotowo od podatku od towarów i usług. Podatnik wykonuje także inne usługi, których świadczenie podlega opodatkowaniu. Są to m.in. wynajem, sprzedaż wody, sprzedaż i odprzedaż różnych postaci energii (elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej), usługi pralnicze. Udział sprzedaży opodatkowanej jest na tyle niewielki, że proporcja określona zgodnie z art. 90 ustawy o VAT, w przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, nie przekracza 2 %.

Podatnik jest zarządcą kilku budynków wykorzystywanych przez ich właściciela oraz wynajmowanych innym podmiotom. Podatnik zawarł umowy na dostawę energii elektrycznej, energii cieplnej, wody oraz na odbiór ścieków. Dostawcy wystawiają faktury odrębnie dla każdego miejsca poboru energii, wody oraz odprowadzania ścieków. Zgodnie z zawartymi umowami Podatnik obciąża za zużywane media oraz odbiór ścieków właściciela budynków oraz innych użytkowników lokali. Wyliczenie kwoty do zapłaty dokonywane jest na podstawie odczytów liczników lub rozliczenia sporządzonego z uwzględnieniem wykorzystywanej powierzchni albo ryczałtu uzgodnionego w umowie.

Dla Podatnika odprzedaż energii elektrycznej, cieplnej, wody i odbioru ścieków stanowi sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy ma prawo do obniżenia kwot podatku należnego z tytułu odprzedaży energii, wody i odprowadzenia ścieków o podatek naliczony wykazany w fakturach zakupu przedmiotowych towarów i usług, w części związanej z odprzedażą.

Zdaniem Podatnika w związku z tym, że nabywane towary i usługi - energia elektryczna i cieplna, woda oraz odprowadzanie ścieków - są częściowo wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, ma prawo do pomniejszenia podatku należnego z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych o podatek naliczony wykazany w fakturach zakupu przedmiotowych towarów i usług, w części będącej przedmiotem odprzedaży.

Do pozostałej części podatku naliczonego zawartego w tych fakturach mają zastosowanie przepisy art. 90 ustawy o VAT, Podatnik zatem nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o tę część podatku naliczonego.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Podatnika jest świadczenie usług zarówno zwolnionych od podatku od towarów i usług, jak i opodatkowanych tym podatkiem. Udział sprzedaży opodatkowanej jest jednakże na tyle niewielki, że proporcja określona zgodnie z art. 90 ustawy o VAT nie przekracza 2 %.

Podatnik, w ramach zarządzania budynkami, zawarł umowy na dostawę energii elektrycznej, energii cieplnej, wody oraz na odprowadzanie ścieków. Zgodnie z zawartymi umowami Podatnik obciąża za zużywane media oraz odbiór ścieków właściciela budynków oraz innych użytkowników lokali. Wyliczenie kwoty do zapłaty dokonywane jest na podstawie odczytów liczników lub rozliczenia sporządzonego z uwzględnieniem wykorzystywanej powierzchni albo ryczałtu uzgodnionego w umowie. Dla Podatnika odprzedaż energii elektrycznej, cieplnej, wody i odbioru ścieków stanowi sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest zatem istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 - art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z ust. 3 i ust. 4 cytowanego przepisu proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

W myśl art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8 nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż :

  1. nabyte towary i usługi - energia elektryczna, energia cieplna, woda, odprowadzanie ścieków - są wykorzystywane przez Podatnika do wykonywania czynności :

  2. 1) w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
    2) w związku z którymi takie prawo nie przysługuje,
    3) wymienionych zarówno w punkcie 1) jak i 2), a nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot,
  3. z ustalonej struktury obrotu Podatnikowi w całości nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych jednocześnie ze sprzedażą i opodatkowaną i zwolnioną.

Podatnik może zatem odliczyć jedynie podatek naliczony zawarty w fakturach wystawionych z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej, wody i odbioru ścieków w części, która jest związana z transakcjami opodatkowanymi podatnika - odprzedażą przedmiotowych towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika