Stowarzyszenie zapytuje od jakiej dzialalności powinno odprowadzać podatek VAT?-bilety wstępu na (...)

Stowarzyszenie zapytuje od jakiej dzialalności powinno odprowadzać podatek VAT?-bilety wstępu na pole golfowe, - szkolenia golfowe, - wynajem sprzetu golfowego, - sprzedaż sprzętu golfowego, - sprzedaż piwa i papierosów, - sprzedaż kawy, herbaty, chipsów, paluszków itp., - pikniki golfowe (szkolenie + catering + pokazy golfowe)

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że działalność Stowarzyszenia Three Seasons Golf and Cuntry Club polega na zgodnej ze statutem działalności szeroko rozumianej promocji golfa, poprzez sprzedaż biletów wstępu, organizację turniejów, organizację szkoleń, organizację pikników golfowych, organizację pokazów, prowadzenie szkoły golfa itp. W swoim piśmie Strona pyta, od jakiej działalności Stowarzyszenie powinno odprowadzać podatek VAT?bilety wstępu,szkolenie golfowe,wynajem sprzętu golfowego,sprzedaż sprzętu golfowego,sprzedaż piwa i papierosów,sprzedaż kawy, herbaty, chipsów, paluszków itp.,pikniki golfowe ( szkolenie + catering + pokazy golfa )

Porady prawne

Podatnik stoi na stanowisku, iż działalność Stowarzyszenia polegająca na zgodnej ze statutem działalności szeroko rozumianej promocji golfa jest działalnością statutową, a nie działalnością gospodarczą ? jeżeli w wyniku tejże działalności Stowarzyszenie nie osiąga zarobku. Zatem, Stowarzyszenie prowadzące działalność odprowadza podatek VAT wyłącznie od działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży sprzętu golfowego, papierosów i alkoholu.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwalnia sie od podatku usługi wymienione w załaczniku nr 4 do ustawy (...).Zgodnie z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), (...) usługi związane z rekreacją i sportem, w tym wstęp na imprezy sportowe, zakwalifikowane do symbolu ex 92 są zwolnione od podatku VAT. Dotyczy to wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty , które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysku, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit c wyżej cytowanej ustawy, w okresie do 31 grudnia 2007r. stosuje sie stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do: (...) usług gastronomicznych, z wyłączeniem:

1)sprzedaży napojów alkoholowych(...)2)sprzedaży kawy i herbaty ( wraz z dodatkami ), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.Stosownie do powyższego świadczona usługa gastronomiczna ( catering ) w ramach organizowanego pikniku golfowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości odpowiednio 7% i 22%.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny , Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań ? Wilda stwierdza, że wynajem sprzętu golfowego, sprzedaż sprzętu golfowego, sprzedaż piwa i papierosów, sprzedaż kawy, herbaty, chipsów, paluszków itp., catering są opodatkowane podatkiem od towarów i usług wg. obowiązujących stawek podatku VAT tj. odpowiednio 7% i 22%. Natomiast bilety wstępu z zachowaniem zastrzeżenia zawartego w objaśnieniach do załacznika nr 4 (wykaz usług zwolnionych od podatku), szkolenia goflofe, pokazy golfowe korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

Zatem w przedmiotowej sprawie orzeka się jak w sentencji decyzji

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika