Czy do przychodów z tytułu wynagrodzenia wypłaconego jako twórcy projektu racjonalizatorskiego przyjętego (...)

Czy do przychodów z tytułu wynagrodzenia wypłaconego jako twórcy projektu racjonalizatorskiego przyjętego przez pracodawcę do wykorzystania mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu?

P O S TA N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.01.2006r., uzupełnionego w dniu 20.02.2006r., złożonego przez Panią Z. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń dla twórców projektu racjonalizatorskiego -

Porady prawne

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, iż Pani Z. jest pracownikiem Biura Hydrograficznego. W 2005r. była współtwórcą projektu racjonalizatorskiego pt.' przyjętego przez pracodawcę do wykorzystania. Prace nad projektem prowadzone były po godzinach służbowych i nie korzystano ze służbowego sprzętu. Pani nie posiadała w swoim zakresie obowiązków służbowych stworzenia przedmiotowego rozwiązania racjonalizatorskiego. Biuro Hydrograficzne twórcom projektu przyznało wynagrodzenie, określone na podstawie tabeli nr 2 ' Regulaminu działalności racjonalizatorskiej w resorcie Obrony Narodowej'. Płatnik od wypłaconych w 2005r. wynagrodzeń z tytułu projektu racjonalizatorskiego nie zastosował 50 % kosztów uzyskania przychodów wynikających z art.22 ust.9 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwalifikując powyższe wynagrodzenie jako wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy.

Podatnik pyta o możliwość zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 % przychodów z tytułu wynagrodzenia wypłaconego jako twórcy projektu racjonalizatorskiego przyjętego przez pracodawcę do wykorzystania?

Zdaniem podatnika zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych można odliczyć 50 % kosztów uzyskania przychodów od wynagrodzenia z tytułu projektu racjonalizatorskiego.

Stosownie do treści art.18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2005r. - za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte w cyt. wyżej art.18 wyliczenie praw majątkowych ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie ' w szczególności'. Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonania (wykorzystania) tych praw jak również z ich sprzedaży lub zamiany.

Ponieważ przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują szczególnych zasad określania dochodu z praw majątkowych, w tym zakresie mają zastosowanie ogólne reguły zawarte w art.9 ust.2 w/wym. ustawy, który stanowi, iż dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art.24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są natomiast - stosownie do treści art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Zgodnie z art.22 ust.9 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania niektórych przychodów określa się: z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela - w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu.

Uregulowania zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące kosztów uzyskania przychodów przysługującym twórcom projektów wynalazczych należy rozpatrywać w kontekście przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej, określających między innymi zasady, na jakich przedsiębiorcy mogą przyjmować projekty racjonalizatorskie i wynagradzać ich twórców - ustawa z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz.1117 z późn.zm.).

Jak stanowi art.3 ust.1 pkt.6 tej ustawy - ilekroć w ustawie jest mowa o projektach wynalazczych - rozumie się przez to wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i projekty racjonalizatorskie.

W myśl art.7 ust.1 ustawy Prawo własności przemysłowej przedsiębiorcy mogą przewidzieć przyjmowanie projektów racjonalizatorskich na warunkach określonych w ustalanym przez siebie regulaminie racjonalizacji.

Ust.2 art.7 ustawy Prawo własności przemysłowej stanowi zaś, iż przedsiębiorca może uznać za projekt racjonalizatorski, w rozumieniu ustawy, każde rozwiązanie nadające się do wykorzystania, niebędące wynalazkiem podlegającym opatentowaniu, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego.

W regulaminie, o którym mowa w ust.1, przedsiębiorca określa co najmniej, jakie rozwiązania i przez kogo dokonane uznaje się w przedsiębiorstwie za projekty racjonalizatorskie, a także sposób załatwiania zgłoszonych projektów i zasady wynagradzania twórców tych projektów - ust.3 art.7 w/wym. ustawy Prawo własności przemysłowej.

Zgodnie z art.8 ust.2 ustawy Prawo własności przemysłowej - twórca projektu racjonalizatorskiego przyjętego przez przedsiębiorcę do wykorzystania ma prawo do wynagrodzenia określonego w regulaminie, o którym mowa w art.7 ust.1, obowiązującym w dniu zgłoszenia projektu, chyba że wydany później regulamin jest dla twórcy korzystniejszy.

Przepisy ust.1 i 2 stosuje się także do współtwórcy - art.8 ust.3 ustawy Prawo własności przemysłowej.

Regulamin działalności racjonalizatorskiej w resorcie Obrony Narodowej stanowi załącznik do decyzji Nr 218/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 lipca 2002r. w sprawie działalności racjonalizatorskiej w resorcie obrony narodowej (Dz.Urz. MON z 2002r. Nr 14, poz.146 zm. Dz.Urz. MON z 2004r. Nr 11, poz.116).

Zgodnie z §1 ust.1 tego regulaminu - regulamin określa właściwość organów wojskowych w sprawach działalności racjonalizatorskiej, zasady i tryb postępowania z projektami racjonalizatorskimi oraz zasady wynagradzania twórców tych projektów.

Ponadto zgodnie z §1 ust.2 pkt.5 i pkt.6 w/wym. regulaminu - użyte w regulaminie określenia oznaczają: twórca - osobę fizyczną lub prawną, która opracowała i zgłosiła projekt (dotyczy to również współtwórcy);

wynagrodzenie- należność finansowa przysługująca twórcy za korzystanie z jego projektu.

§7 ust.1 w/wym. regulaminu stanowi, iż projektem racjonalizatorskim jest nowe i nadające się do wykorzystania rozwiązanie o charakterze technicznym lub techniczno- organizacyjnym, nie będące wynalazkiem, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego, zgłoszone przez twórcę i uznane przez właściwego ze względu na kompetencje wdrożeniowe dowódcę jednostki wojskowej za nadające się do zastosowania w resorcie obrony narodowej.

Stosownie do §7 ust.5 pkt.4 w/wym. regulaminu za projekty racjonalizatorskie nie mogą być uznane: opracowania bezpośrednio wynikające z zakresu obowiązków na zajmowanym przez twórcę stanowisku służbowym.

Mając na uwadze wyżej powołane przepisy należy stwierdzić, że wypłacone pracownikowi w myśl ustawy - Prawo własności przemysłowej, wynagrodzenie za projekt racjonalizatorski może być kwalifikowane jako wynagrodzenie, którego dotyczą przepisy art.18 i art.22 ust.1 oraz ust.9 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem jest by pracownicy nie byli zobowiązani do tworzenia projektów racjonalizatorskich w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, a wypłacone wynagrodzenie było zapłatą za przeniesienie praw własności projektu wynalazczego (należy rozumieć także projektu racjonalizatorskiego).

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez podatnika - stworzenie przedmiotowego projektu racjonalizatorskiego nie wynikało z zakresu obowiązków służbowych, zatem wynagrodzenie otrzymane za korzystanie z projektu racjonalizatorskiego będzie przychodem z praw majątkowych, do którego mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów ustalone na podstawie art.22 ust.9 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni informuje, że niniejsza interpretacja w zakresie zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawarta w tym postanowieniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika