Czy w rozliczeniu podatkowym za 2005r. powinno się uwzględnić otrzymany w 2005r. zwrot poniesionych (...)

Czy w rozliczeniu podatkowym za 2005r. powinno się uwzględnić otrzymany w 2005r. zwrot poniesionych wydatków z tytułu dokonanej w 1999r. wymiany stolarki okiennej, w wysokości wykazanej w informacji PIT-8C wystawionej przez spółdzielnię mieszkaniową?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 17.02.2006r. (data stempla pocztowego),wpływ do tut. Urzędu w dniu 22.02.2006r., uzupełnionego dnia 16.03.2006r. - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dokonanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową częściowego zwrotu kosztów poniesionych w związku z wymianą stolarki okiennej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1999r. Podatnik dokonał wymiany stolarki okiennej w lokalu mieszkalnym jednakże w rozliczeniu za rok 1999 nie skorzystał z odliczeń od podatku dochodowego w związku z poniesieniem powyższych wydatków. W 2005r. Podatnik otrzymał ze spółdzielni mieszkaniowej częściowy zwrot wydatków poniesionych z tytułu wymiany stolarki okiennej. Ponadto, spółdzielnia mieszkaniowa sporządziła dla podatnika imienną informację PIT-8C.

Pytanie podatnika:

  • czy w rozliczeniu podatkowym za 2005r. powinno się uwzględnić otrzymany w 2005r. zwrot poniesionych wydatków z tytułu dokonanej w 1999r. wymiany stolarki okiennej, w wysokości wykazanej w informacji PIT-8C wystawionej przez spółdzielnię mieszkaniową?

Zdaniem Podatnika wypłacona przez spółdzielnię mieszkaniową kwota, wykazana w informacji PIT-8C, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ poniesione w 1999r. koszty z tytułu wymiany okna nie zostały odliczone od podatku za 1999r.

W myśl art.27a ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity DZ.U. z 1993r. NR 90, poz.416 z późn.zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 1999r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i pkt 2, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Wydatki związane z wymianą stolarki okiennej zaliczane są do wydatków na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego lokalu mieszkalnego a ulga remontowo-modernizacyjna mogła być realizowana poprzez odliczenie od podatku należnego za rok podatkowy. Natomiast obowiązek zwrotu kwot uprzednio odliczonych z tytułu prawa do ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego następuje, jeżeli podatnik:

  • w jednym roku odliczył od podatku należnego poniesione wydatki remontowo-modernizacyjne (w tym wymiana okna),
  • w latach następnych otrzymał zwrot części poniesionych wydatków, które poprzednio odliczył od podatku.

Ponadto, należy zaznaczyć, że dokonany przez spółdzielnię zwrot kosztów wymiany okien nie stanowi dla członka spółdzielni przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stosownie do generalnej zasady powszechności opodatkowania określonej w art.9 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jednakże zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w przepisie art. 9 ust.2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art.24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W myśl postanowień art.10 ust.1 pkt.9 tej ustawy do źródeł przychodów zalicza się między innymi inne źródła.

Zgodnie zaś z art.20 ust.1 przywołanej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art.10 ust.1 pkt.9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej osobie, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art.14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art.12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zatem w przywołanym powyżej stanie prawnym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega uzyskany w roku podatkowym dochód stanowiący dla osób fizycznych - podatników przysporzenie majątkowe.

Mając na uwadze wyżej przywołane przepisy prawne oraz stan faktyczny tut. organ stwierdza, że kwota wypłacona w 2005r. przez spółdzielnię mieszkaniową będąca częściowym zwrotem uprzednio poniesionych przez podatnika nakładów związanych z wymianą stolarki okiennej - nie powoduje powstania po stronie podatnika przysporzenia majątkowego, zatem nie stanowi przychodu, który należało wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym za 2005r.

Ponadto, w sytuacji kiedy nie korzystał Pan z odliczeń od podatku za 1999r. wydatków poniesionych z tytułu wymiany okna - nie ciąży na Panu obowiązek doliczenia w zeznaniu podatkowym za 2005r. otrzymanego ze Spółdzielni Mieszkaniowej zwrotu części poniesionych w 1999r. wydatków.

Zatem stanowisko Pana wyrażone w piśmie z dnia 16.03.2006r. jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika