Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik ma obowiązek instalacji kasy rejestrującej?

Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik ma obowiązek instalacji kasy rejestrującej?

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 lipca 2006 r. (data wpływu urzędu: 1 sierpnia 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku instalacji kasy rejestrującej

Stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Podatnik od marca 1999 r. prowadzi działalność gospodarczą. Zgodnie z Zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON przeważający rodzaj działalności firmy wnioskodawcy to sprzedaż hurtowa elektrycznych artykułów gospodarstwa domowego i artykułów radiowo-telewizyjnych. Dodatkowo wnioskodawca zajmuje się sprzedażą nagranych kaset wideo oraz płyt CD i DVD. Zgodnie z oświadczeniem podatnika, sprzedaż odbywa się jedynie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Podatnik zapytuje, czy jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą o w/w rodzaju działalności, obsługujący wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą jest zobowiązany od 1 września 2006 r. do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Zdaniem wnioskodawcy podatnik dokonujący sprzedaży tylko na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą nie jest zobligowany do prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Podatnik jest zdania, że ma prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego do momentu przekroczenia określonego limitu w 2006 r. Wątpliwość podatnika budzi zapis rozporządzenia z dnia 28 marca 2006 r., który nie precyzuje dokładnie osób, które podlegają 4 wyłączeniu ze zwolnienia określonego w § 4 tego rozporządzenia. Wskazany przepis podaje jedynie rodzaj prowadzonej działalności, nie podając dokładnie czy dotyczy on sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czy też na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą.

Ocena prawna stanu faktycznego

Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących został uregulowany w art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z zapisem art.111 ust. 1 cytowanej ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z powyższej podstawowej reguły wynika, że obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących dotyczy tylko takich podmiotów, które dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym, jeżeli podatnik nie będzie prowadził sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie ma obowiązku instalacji kas rejestrujących.

Jednakże na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust.

7 pkt 1 i 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług Minister Finansów wydał w dniu 28 marca 2006r. rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz. 375.). Rozporządzenie to określa zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz sposób, warunki i tryb odliczania od podatku należnego (zwrotu) kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, jak również przypadki, warunki i tryb zwrotu kwot, o których mowa w art. 111 ust. 6 ww. ustawy o podatku VAT, przez podatnika, oraz inne przypadki naruszenia warunków związanych z jej odliczeniem (zwrotem), powodujące konieczność dokonania przez podatnika zwrotu tych kwot.

Zgodnie z zapisem § 4 pkt 5 a) i 7 wskazanego rozporządzenia zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów:

  • przy dostawie sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten, (ex PKWiU 32),
  • przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Cytowany § 4 pkt 5 a) i 7 wszedł w życie dnia 1 września 2006 r.

W związku z powyższym obowiązek instalacji kasy rejestrującej powstanie ? bez względu na wysokość obrotów - w momencie dokonania po dniu 01 września 2006 r. pierwszej czynności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych polegającej na dostawie wyrobów, o których mowa w § 4 pkt 5 lit. a) i pkt 7).

Reasumując: Z wniosku podatnika wynika, iż dokonuje on sprzedaży hurtowej elektrycznych artykułów gospodarstwa domowego i artykułów radiowo-telewizyjnych a także sprzedaży nagranych kaset wideo oraz płyt CD i DVD. W związku z wejściem dnia 1 września 2006 r. cytowanego powyżej § 4 pkt 5 a) oraz pkt 7 rozporządzenia z dnia 28 marca 2006 r. wnioskodawca, dokonujący sprzedaży w zakresie określonym we wniosku o interpretacje tylko na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą nie jest zobligowany do prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.

Jednakże w odniesieniu do dostawy sprzętu radiowo-telewizyjnego oraz płyt CD i DVD twierdzenie, iż ma on prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego do momentu przekroczenia określonego limitu w 2006 r. jest sprzeczne z cytowanym powyżej § 4 pkt 5 a) i pkt 7 rozporządzenia zgodnie, z którym zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego (...) oraz przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Pierwsza dokonana po dniu 1 września 2006 r. dostawa wskazanych w cytowanym przepisie towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powoduje wystąpienie obowiązku instalacji kasy fiskalnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika