czy ustalone a nie wypłacone koszty podróży po zmarłym pracowniku należy opodatkować i w jakiej (...)

czy ustalone a nie wypłacone koszty podróży po zmarłym pracowniku należy opodatkować i w jakiej wysokości oraz w jakiej deklaracji podatkowej je wykazać.

Pismem z dnia 27.07.2005 r. (data wpływu 28.07.2005 r.) Płatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Z uwagi na zgon pracownika, poniesione przez niego wydatki z tytułu podróży służbowej należne są jego żonie. Ustalono, iż w celu wykonania polecenia służbowego poniósł on koszty delegacji służbowej w kwocie 82,26 zł.

Płatnik zwraca się z pytaniem czy ustalone a nie wypłacone koszty podróży po zmarłym pracowniku należy opodatkować i w jakiej wysokości oraz w jakiej deklaracji podatkowej je wykazać.

Porady prawne

Płatnik sformułował też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z póżn. zm w art. 21.1 pkt 16) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 63.1 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. z 1998r. Dz.U. Nr 21, poz. 94 ze zm.) wraz ze zgonem pracownika wygasa stosunek pracy i powstałe w ten sposób prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy, przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Zatem należne zmarłemu pracownikowi należności za czas podróży służbowej (wynikające ze stosunku pracy) wypłacane żonie zalicza się do praw majątkowych i stanowią przychód o którym mowa w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Jednakże z uwagi na treść art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) cyt. ustawy należności za czas podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych przepisach wolne są od podatku dochodowego.

W związku z powyższym należności przysługujące zmarłemu pracownikowi za czas podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych przepisach, wypłacane żonie, są zwolnione od podatku dochodowego i w związku z tym nie powstaje obowiązek wykazania ich w deklaracjach podatkowych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika