'Czy w przypadku zakupu łóżka terapeutycznego mozna sokrzystać z ulgi rehabilitacyjnej ?'

'Czy w przypadku zakupu łóżka terapeutycznego mozna sokrzystać z ulgi rehabilitacyjnej ?'

P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Skarbowego w Białymstoku działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r .Dz. U. Nr 8, poz.60 ze zm.) , po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.04.2006 r . stwierdza, iż wydatek na zakup łóżka terapeutycznego, które spełnia wymogi sprzętu rehabilitacyjnego, podlega odliczeniu od dochodu w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej w wysokości wynikającej z dowodu zakupu, pod warunkiem posiadania przez nabywcę uprawnień do ulgi rehabilitacyjnej .

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 10.04.2006 r., uzupełnionym dnia 26.04.2006 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny : Jest Pan inwalidą III grupy i choruje na cukrzycę , układ nerwowy oraz osteroporozę. Konieczność rehabilitacji zaleca Panu lekarz .Zamierza Pan kupić łóżko terapeutyczne typu CERAGEM MASTER CGM -M3500 o wartości 10.000 zł. W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym, zwraca się Pan z pytaniem:czy w przypadku zakupu łóżka terapeutycznego będzie mógł Pan skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i w jakiej wysokości. Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż : ma Pan prawo do odliczenia od podatku całej kwoty z tytułu zakupu łóżka .

Porady prawne

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego: Zgodnie z treścią art.26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r . o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U . z 2000 r . Nr 14 , poz.176 ze zm.) , podstawę obliczenia podatku można obniżyć o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania funkcji życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika , na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Wydatki uprawniające do skorzystania z w/w ulgi zostały wyszczególnione w art. 26 ust.7a ustawy, o której mowa wyżej. W pkt. 3 powołanego wyżej przepisu ustawodawca wymienił wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów , stwierdzających ich poniesienie ( art. 26 ust.7 c ustawy ).Trzeba również pamiętać, że odliczeniu podlegają jedynie te wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, które nie zostały sfinansowane ( dofinansowane ) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych , Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane, dofinansowane lub zwrócone w jakiejkolwiek innej formie odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionym wydatkiem, a kwotą sfinansowaną z tych środków ( art.26 ust.7b w/w ustawy ) . Prawo do odliczenia od dochodu przedmiotowych wydatków przysługuje wyłącznie osobom fizycznym, które są uznane za osoby niepełnosprawne, co wynika z art.26 ust.

7d w/w ustawy . Zgodnie z tym przepisem warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, jest posiadanie przez osobę , której dotyczy wydatek :1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności , określonych w odrębnych przepisach lub2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby,która ukończyła 16 roku życia ,wydanego na podstawie odrębnych przepisów . Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż posiada Pan orzeczenie o ustaleniu stopnia niepełnosprawności . Stosowanie rehabilitacji zaleca Panu lekarz i w związku z tym zamierza Pan kupić łóżko terapeutyczne . Reasumując wydatek na zakup łóżka terapeutycznego, które spełnia wymogi sprzętu rehabilitacyjnego i które należy stosować w związku z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, ale tylko w w roku podatkowym, w którym został poniesiony. Odliczenie omawianych wydatków przysługuje osobie fizycznej, która jest uznana za osobę niepełnosprawną w wysokości faktycznie poniesionej, przy czym nie może ono przekroczyć wysokości dochodu do opodatkowania. Dla skorzystania z odliczenia konieczne jest posiadanie dowodów potwierdzających poniesienie wydatków . Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza , iż stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 11.04.2006 r. jest prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku poniesionego na zakup łóżka terapeutycznego w wysokości wynikającej z dowodu zakupu. Odliczenia , o którym mowa wyżej dokonuje się od dochodu, a nie od podatku jak przedstawiono we wniosku z dnia 11.04.2006 r. Ponadto tut. organ podatkowy informuje, że dokumenty dołączone do wniosku nie były przedmiotem oceny . Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy ? art. 14b § 2 ww. ustawy. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji. Stronie przysługuje zażalenie do organu odwoławczego ? Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, ul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotęi zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika