czy może Pani skorzystać z ulgi z tytułu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych (...)

czy może Pani skorzystać z ulgi z tytułu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przeznaczonych na wykończenie budynku mieszkalnego poniesionych pomiędzy oddaniem budynku do użytkowania, a złożeniem wniosku z tytułu zakończenia budowy budynku mieszkalnego?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.10.2006 r. stwierdza, że wydatki poniesione na zakup materiałów służących do wykończenia budynku mieszkalnego, poniesione po całkowitym zakończeniu budowy, które to zakończenie potwierdzono określonym w przepisach prawa budowlanego dokumentem na użytkowanie tego budynku, nie stanowią podstawy do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 31.10.2006 r., (data wpływu 03.11.2006 r.), uzupełnionym dnia 16.11.2006 r., zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W dniu 14.03.2006 r. złożyła Pani wspólnie z mężem wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w związku z budową budynku mieszkalnego. Z końcem kwietnia 2007 r. planujecie Państwo oddać do użytku budynek mieszkalny, jednak wiele robót nie zostanie wykonanych np. podłogi, łazienka. Ponadto podnosi Pani, że na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym mają Państwo pół roku od momentu oddania budynku do użytku.

W związku z powyższym sformułowała Pani następujące pytanie:czy w związku z tym może Pani skorzystać z w/w ulgi z tytułu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przeznaczonych na wykończenie budynku mieszkalnego poniesionych pomiędzy oddaniem budynku do użytkowania, a złożeniem wniosku z tytułu zakończenia budowy budynku mieszkalnego?

Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:przysługuje Pani prawo do skorzystania z w/w ulgi po oddaniu budynku do użytkowania.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby, w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, poz. 1468).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przysługuje osobom fizycznym, w związku z budową budynku mieszkalnego.Możliwość otrzymania zwrotu części poniesionych wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych, o którym mowa wyżej, ustawodawca uzależnił od złożenia wniosku przez podatnika ubiegającego się o taki zwrot. Wniosek może być złożony po zakończeniu inwestycji, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia jej zakończenia albo raz w roku. Należy mieć jednak na uwadze, że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do dnia 30 czerwca 2008 r. (art. 5 ust. 3 ustawy).

Ponadto stwierdzić należy, iż zgodnie z uregulowaniem zawartym w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) przez zakończenie budowy należy rozumieć wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Ustawa Prawo budowlane reguluje także kwestię częściowego oddania do użytkowania. Zgodnie z art. 55 ust. 2 tej ustawy, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, jest wymagane także jeżeli przystąpienie do użytkowania tego obiektu lub jego części ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

Ze stanu faktycznego wynika, iż wraz z mężem poniosła Pani wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego i w związku z tym w dniu 14.03.2006 r. złożyliście Państwo wniosek VZM-1 o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Budynek mieszkalny, o którym mowa wyżej planujecie Państwo oddać do użytku z końcem kwietnia 2007 r., jednak do tego czasu nie zostanie w całości wykończony. W związku z tym nadal będziecie Państwo ponosić wydatki na jego wykończenie.

Biorąc więc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż w przypadku gdy nastąpi planowane z końcem kwietnia 2007 r. oddanie do użytku części wykończonej budynku mieszkalnego, to wydatki poniesione na zakup materiałów budowlanych na wykończenie pozostałej części budynku należy traktować jako wydatki na inwestycję wymienioną w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o zwrocie części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, tj. na budowę budynku mieszkalnego. Natomiast jeżeli z końcem kwietnia 2007 r. zostanie oddany do użytkowania cały budynek mieszkalny, co zostanie potwierdzone odpowiednim dokumentem wydanym przez właściwy organ, to wydatki na zakup materiałów budowlanych poniesione po tej dacie nie będą już wydatkami na budowę budynku mieszkalnego.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym nie przysługuje Pani prawo ubiegania się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych poniesionych po dacie uzyskania od właściwego organu pozwolenia na całkowite użytkowanie budynku mieszkalnego.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim zwrot podatku VAT przysługuje łącznie obojgu małżonkom, zaś wniosek VZM - 1 może być złożony wspólnie przez małżonków lub odrębnie przez każdego z nich. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski, do różnych urzędów skarbowych, są jednocześnie obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla drugiego małżonka.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 31.10.2006 r. jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika