Czy wydatki na zakup produktów spożywczych oraz usług gastronomicznych przeznaczonych do zużycia (...)

  1. Czy wydatki na zakup produktów spożywczych oraz usług gastronomicznych przeznaczonych do zużycia w trakcie spotkań i szkoleń pracowników, członków zarządu, rady nadzorczej mogą stanowić koszt uzyskania przychodu ?
  2. Czy wydatki na zakup produktów spożywczych oraz usług gastronomicznych bądź hotelowych przeznaczonych do obsługi konferencji pracowników z innych firm (projektantów, służb technicznych) w postaci przeszkolenia w zakresie unormowań technicznych produktów naszej firmy stanowi koszt uzyskania przychodu ?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14.05.2007 r. (data wpływu do Urzędu: 16.05.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest:

  1. w zakresie pytania nr 1 wniosku ? nieprawidłowe w części dotyczącej wydatków ponoszonych na rzecz członków rady nadzorczej i prawidłowe w pozostałej części;
  2. w zakresie pytania nr 3 wniosku ? prawidłowe.

Stan faktyczny:

Porady prawne

ZPUE S.A. dokonuje zakupu produktów spożywczych (np. kawa, herbata) oraz usług o charakterze gastronomicznym (cateringowym) z przeznaczeniem na zużycie podczas obrad członków zarządu, rady nadzorczej, szkoleń pracowników, innych spotkań wewnętrznych, w czasie których omawiane są sprawy związane z funkcjonowaniem firmy, a także zakupuje w/w artykuły bądź usługi gastronomiczne i hotelowe w celu przeprowadzenia szkoleń pracowników innych firm, w zakresie rozwiązań technicznych oferowanych przez Spółkę wyrobów. Spółka finansuje przedmiotowe wydatki z własnych środków obrotowych.

Pytania Spółki:

  1. Czy wydatki na zakup produktów spożywczych oraz usług gastronomicznych przeznaczonych do zużycia w trakcie spotkań i szkoleń pracowników, członków zarządu, rady nadzorczej mogą stanowić koszt uzyskania przychodu ?
  2. Czy wydatki na zakup produktów spożywczych oraz usług gastronomicznych bądź hotelowych przeznaczonych do obsługi konferencji pracowników z innych firm (projektantów, służb technicznych) w postaci przeszkolenia w zakresie unormowań technicznych produktów naszej firmy stanowi koszt uzyskania przychodu ?

Stanowisko Spółki:

W opinii Spółki wydatki na kawę, herbatę i konsumpcję (np. catering) zużywane wewnętrznie w Spółce będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w całej wysokości. Również wydatki na artykuły spożywcze, usługi gastronomiczne i hotelowe zakupione w celu przeprowadzenia szkoleń pracowników innych firm, w zakresie rozwiązań technicznych oferowanych przez Spółkę wyrobów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w całej wysokości. Wymienione wydatki można uznać za koszty uzyskania przychodów, gdyż pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskiwanymi przychodami, mając wpływ na ich powiększenie, a ponadto nie znajdują się w katalogu kosztów negatywnych określonych w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zakup dla pracowników produktów spożywczych i usług cateringowych wpływa na relacje pracownik ? pracodawca, integrację pracowników oraz jakość ich pracy.

Również zakup w/w produktów i usług na rzecz osób - nie będących pracownikami Spółki ? korzystających ze szkoleń organizowanych w celu przekazania informacji na temat produktów Spółki stanowi koszt uzyskania przychodów, gdyż organizacja szkoleń dla określonego kręgu osób jest konieczna z punktu widzenia możliwości dokonywania sprzedaży i ma na celu przekazanie określonej wiedzy związanej z oferowanym produktem. Ponadto w opinii Spółki w/w wydatki nie stanowią kosztów reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka uważa również, że w przypadku, gdy zużycie następuje w trakcie posiedzeń rady nadzorczej przedmiotowe wydatki nie stanowią wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy. W opinii Spółki wydatki te nie maja charakteru jednostronnych świadczeń, bowiem ich ekwiwalentnością są efekty pracy członków rady nadzorczej.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. Z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 cytowanej ustaw nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

pkt 28 kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych,

pkt 38a wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Jak wynika z treści art. 15 ust. 1 ustawy, aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Od oceny tego związku powinno zależeć, czy poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu. We wskazanym zakresie kosztami będą zarówno koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami.

Ad. 1 Kosztami uzyskania przychodu są również koszty pracownicze, obejmujące ? poza wynagrodzeniem - również wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, poprawianiem warunków pracy, wpływające na zwiększenie efektywności pracowników. Wskazane przez Spółkę wydatki na artykuły i usługi gastronomiczne oraz cateringowe, przeznaczane dla pracowników i członków organów Spółki, a oddawane do ich dyspozycji w czasie pracy, związane są prowadzoną przez Spółkę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery w pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a przez to zwiększenie efektywności pracy. Dlatego też przedmiotowe wydatki spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to w szczególności szkoleń organizowanych dla pracowników Spółki, których uzasadnionym i racjonalnym kosztem jest również koszt napojów i posiłków spożywanych przez pracowników podczas tych szkoleń.

Powyższe rozważanie dotyczące przedmiotowych wydatków należy jednak skonfrontować z treścią art. 16 ustawy, zawierającego katalog wydatków, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu.

Prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż w/w wydatki nie stanowią kosztów reprezentacji i nie podlegają wyłączeniu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy. Pojęcie reprezentacji odnosi się do działań podejmowanych na zewnątrz i skierowanych do klientów, kontrahentów, interesantów i nie mamy z nią do czynienia gdy spotkanie ma charakter wewnętrzny. W przedstawionym stanie faktycznym ? w zakresie dotyczącym pytania nr 1 wniosku Spółki ? wydatki są przeznaczane na produkty i usługi zużywane wewnątrz Spółki przez jej pracowników i członków organów. Wydatki na poczęstunek dla pracowników w trakcie szkoleń nie są zatem kosztami reprezentacji, lecz mają charakter świadczeń dla pracowników, będących kosztami ogólnymi pracodawcy. Poniesione przez Spółkę wydatki na poczęstunek w trakcie spotkań i szkoleń pracowniczych, których celem jest zwiększenie przychodów firmy, stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nie jest natomiast prawidłowe stanowisko Spółki, iż wydatki na produkty spożywcze i usługi gastronomiczne na rzecz członków rady nadzorczej nie są świadczeniami objętymi dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy. Przyjmując jako podstawę rozstrzygnięcia wskazany przepis oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż artykuły spożywcze oraz zakup usługi gastronomicznych na rzecz członków rady nadzorczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uznaje, że stanowisko Spółki w części dotyczącej zaliczania kwoty wydatków związanych z posiedzeniami rady nadzorczej do kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe. Natomiast jest prawidłowe w części dotyczącej zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zakupu produktów i usług gastronomicznych na rzecz pracowników i członków zarządu.

Ad. 2 Jak wynika z treści wniosku, Spółka organizuje szkolenia dla pracowników innych firm w celu przekazania informacji na temat produktów Spółki, a organizacja szkoleń dla określonego kręgu osób jest konieczna z punktu widzenia możliwości dokonywania sprzedaży i ma na celu przekazanie określonej wiedzy związanej z oferowanym produktem. Do wydatków związanych z organizowanymi szkoleniami ? stanowiącymi koszt uzyskania przychodów - Spółka zalicza również wydatki na zakup produktów spożywczych oraz usług gastronomicznych bądź hotelowych przeznaczonych do obsługi konferencji i przeznaczonych dla jej uczestników ? pracowników innych podmiotów gospodarczych.

Prawidłowe jest stanowisko Spółki, że przedmiotowe szkolenia nie stanowią reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy. Przekazanie kontrahentom bardziej szczegółowej wiedzy na temat własnych produktów nie może być utożsamiane z reprezentacją, gdyż szkolenia organizowane przez Spółkę mają charakter instruktażowy, a ich celem jest przekazanie określonej wiedzy związanej z oferowanym produktem. W tej sytuacji koszty szkoleń obejmujące wydatki na wyżywienie i zakwaterowanie osób biorących udział w szkoleniu stanowią koszty uzyskania przychodu dla Spółki jako organizatora szkolenia, gdyż koszty takie poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika