Jakie konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wywołuje zakup artykułów spożywczych i (...)

Jakie konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wywołuje zakup artykułów spożywczych i usług gastronomicznych oraz cateringowych ?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.05.2007 r., znak: AKF-272/05/2007 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 54 ze zm.) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe odnośnie wydatków poniesionych na rzecz pracowników Politechniki a nieprawidłowe odnośnie wydatków poniesionych na rzecz przedstawicieli innych uczelni.

Stan faktyczny

Jak wynika z wniosku, w ramach działalności statutowej Wnioskodawca organizuje:

  • uroczystą inaugurację roku akademickiego,
  • senaty nadzwyczajne,
  • senaty zwyczajne,
  • spotkania rad wydziałów,
  • seminaria dydaktyczne,
  • posiedzenia rad programowych,
  • kolegia dziekańskie i rektorskie,
  • spotkania władz Politechniki Świętokrzyskiej z przedstawicielami innych uczelni.

Ponadto w ramach współpracy krajowej jak i międzynarodowej z uczelniami państwowymi organizowane są spotkania, w ramach których zawierane są umowy o współpracy naukowej, badawczej i dydaktycznej. Na potrzeby tych spotkań Wnioskodawca dokonuje zakupów artykułów spożywczych (kawy, ciastek, herbaty i.t.p.) oraz usług gastronomicznych i cateringowych, jako poczęstunek dla gości.

Zapytanie i stanowisko Wnioskodawcy

Politechnika prosi o wyjaśnienie, jakie konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wywołuje powyższy zakup artykułów spożywczych i usług ?

Zdaniem Wnioskodawcy to zdarzenia gospodarcze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz czynności te stanowią koszt uzyskania przychodu dla uczelni.

Ocena prawna stanu faktycznego

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Spółki, Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia, co następuje:

Od 1 .01.2007 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, o czym stanowi przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 54 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Przez reprezentację należy rozumieć działania, które polegają na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi (skierowane na zewnątrz firmy). pojęcie reprezentacji nie zostało zdefiniowane na gruncie ustaw o podatku dochodowym.

Według interpretacji organów podatkowych reprezentacja to w szczególności:

  • prezenty dla kontrahentów, które nie mają charakteru reklamowego (portfel, pióro, kalendarz, alkohol, kosmetyki); oznakowanie prezentu logo firmy przesądza o tym ,że prezent ma charakter reklamowy,
  • przyjmowanie kontrahentów - delegacji krajowych i zagranicznych, kieszonkowe dla

członków tych delegacji, koszty ich wyżywienia, noclegów , bankietów, imprez kulturalnych i.t.p.,

  • ubiór reprezentacyjny,
  • wystrój firmy i zagospodarowanie terenu wokół firmy,
  • organizacja jubileuszu firmy ? poczęstunek gości, imprezy artystyczne, upominki, nagrody

w konkursach, w zakresie w jakim nie maja one charakteru reklamowego.

Nie zalicza się natomiast do kosztów reprezentacji wydatków na:

  • imprezy integracyjne organizowane dla pracowników,
  • wiązanki pogrzebowe, wieńce w związku ze śmiercią pracownika,
  • wyżywienie podczas szkolenia mającego związek z działalnością podatnika,
  • zakup artykułów i napojów dla organów zarządzających i stanowiących podatników, które

stanowią poczęstunek na posiedzeniach, naradach, zebraniach wewnętrznych (herbata,

kawa, paluszki, ciastka , woda mineralna , itp.),

  • zakup artykułów spożywczych i napojów dla pracowników,
  • upominki jubileuszowe dla pracowników
  • wizytówki, papier firmowy, itp. materiały , które stanowią koszty ogólne funkcjonowania firmy.

W związku z powyższym wydatki uczelni, które w ramach działalności statutowej Wnioskodawca ponosi na rzecz pracowników Politechniki (zakup art. spożywczych i usług gastronomicznych i cateringowych opisanych we wniosku) nie kwalifikują się do kosztów reprezentacji, tym samym nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek bezpośredni lub pośredni z osiąganymi przez Politechnikę przychodami (art. 15 ust. 1 ustawy).

Odnośnie zaś spotkań organizowanych dla zarówno krajowych jak i zagranicznych przedstawicieli nie będących pracownikami uczelni, wydatki na zakup art. spożywczych, usług gastronomicznych albo cateringowych stanowić będą dla Wnioskodawcy koszty reprezentacji, ponieważ przez reprezentację należy rozumieć działania, które polegają na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi (skierowane na zewnątrz firmy). Stosownie zaś do wyżej cytowanego przepisu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszt reprezentacji w tym koszty usług gastronomicznych nie stanowi dla Podatnika kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe ustalenia pod uwagę wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na zakup art. spożywczych, usług gastronomicznych i cateringowych, związane z organizowaniem w ramach działalności statutowej przedmiotowych spotkań na rzecz:

  • pracowników Politechniki stanowią koszt uzyskania przychodów, w tym koszt zakupu

usług gastronomicznych i cateringowych,

  • na rzecz krajowych jak i zagranicznych przedstawicieli, nie będących pracownikami uczelni,

stanowią koszt reprezentacji i związku z tym, w myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 28

cytowanej ustawy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Należy nadmienić, iż w myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 wymienionej ustawy dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów są wolne od podatku dochodowego ? w części przeznaczonej na te cele.

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika