Jaki kurs waluty i z jakiego dnia należy przyjąć przy obliczaniu i pobieraniu zryczałtowanego podatku (...)

Jaki kurs waluty i z jakiego dnia należy przyjąć przy obliczaniu i pobieraniu zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat osobom nieposiadającym siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i osiągających dochody na terytorium RP z tytułów wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli np. od używania znaku towarowego?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16 listopada 2005 r. (data wpływu do Urzędu 21.11.2005 r.) stwierdza, iż przedstawione przez podatnika stanowisko w sprawie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.

Spółka zwróciła się z pytaniem jaki kurs waluty i z jakiego dnia należy przyjąć przy obliczaniu i pobieraniu zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat osobom nieposiadającym siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i osiągających dochody na terytorium RP z tytułów wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli np. od używania znaku towarowego?

Porady prawne

Zdaniem Spółki, ponieważ zgodnie z art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów wymienionych w art. 21 tejże ustawy pobiera się w dniu dokonania wypłaty, to należy zastosować kurs sprzedaży ustalony przez bank, z którego usług korzysta firma, z dnia zapłaty.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od tych dochodów, które osiągają na terytorium RP.

Wysokość podatku dochodowego z tytułu przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy, uzyskanych na terytorium Polski przez podatników o których mowa w art. 3 ust. 2, ustala się z uwzględnieniem w/w ustawy oraz umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.

W myśl art. 26 ust. 1 osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (...).

W przepisie tym nie określono jednak wprost sposobu przeliczania na złote podatku pobranego przez płatnika, w przypadku gdy wielkość tego podatku określona jest jako procent od należności wyrażonej w walucie obcej.

Należność wypłacana nierezydentowi stanowi jego przychód. W związku z tym do przeliczania przychodów w walucie obcej należy przyjąć ogólną zasadę wyrażoną w art. 12 ust. 2 przytoczonej na wstępie ustawy. Zgodnie z tym przepisem przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez NBP. Dniem uzyskania przychodu będzie w tym przypadku dzień wypłaty należności nierezydentowi. Od tak przeliczonej na złote kwoty przychodu Spółka jako płatnik obowiązana jest potrącić procent podatku, który podlega wpłacie do urzędu skarbowego z zachowaniem warunków określonych w art. 26 ust. 3.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika