Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować sprzedaż środków trwałych (budynek świetlicy, boisko (...)

Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować sprzedaż środków trwałych (budynek świetlicy, boisko piłkarskie wraz z działką) będącą w wieczystym użytkowaniu ?

W odpowiedzi na pismo FK/903/2004 otrzymane dnia 01.06.2004 r., dotyczące interpretacji przepisów z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje:

W wymienionym piśmie Spółka zwraca się z wnioskiem o udzielenie informacji podatkowej na temat stawek opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu:
1.) na którym stoją wymienione w piśmie budynki i budowle,
2.) prawa wieczystego użytkowania do działki niezabudowanej.

Porady prawne

1. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Wobec powyższego stawka opodatkowania prawa wieczystego użytkowania do przedmiotowych działek zabudowanych uzależniona jest od stawki opodatkowania związanych z nimi budowli i budynków.

Zdaniem podatnika do sprzedaży przedmiotowych budynków i budowli można zastosować zwolnienie od opodatkowania.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz.535), poprzez towary ? rozumie się m.in. rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części.

Zgodnie z art. 43. ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.

Ust. 2 pkt 1 cytowanego artykułu stanowi, że przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Zgodnie z powyższym, warunkiem zastosowania zwolnienia dostawy towarów używanych jest, aby podatnikowi dokonującemu dostawy nie przysługiwało w stosunku do tych towarów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

2. W przypadku natomiast praw użytkowania wieczystego gruntów niezabudowanych mamy do czynienia ze świadczeniem usług w ujęciu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Opodatkowaniu podlega zatem przeniesienie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego oraz niezabudowanego, przy czym w tym przypadku nie zastosowano analogicznego unormowania jak w stosunku do gruntów w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług i nie zwolniono od podatku przeniesienia praw do użytkowania wieczystego terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.

Jeżeli przedmiotowe grunty mają przeznaczenie na cele rolnicze, to zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 4 cytowanego rozporządzenia, zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika