Czy pożyczka umorzona po śmierci pracownika jest dziedzicznym prawem majątkowym wynikającym ze stosunku (...)

Czy pożyczka umorzona po śmierci pracownika jest dziedzicznym prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy i czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Państwa pismo złożone w dniu 18.08.2004 r. a uzupełnione w dniu 06.09.2004 r., Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Porady prawne

Biorąc pod uwagę zapis powołanego powyżej art. 12 ust. 1 ustawy, kwoty umorzonej przez pracodawcę pożyczki, jeżeli umorzenie to następuje po śmierci pracownika, nie można traktować jako przychodu zmarłego pracownika ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i wiązać z prawami majątkowymi ze stosunku pracy.

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawami majątkowymi ze stosunku pracy są te wszystkie świadczenia należne od pracodawcy, które przyznane zostały pracownikowi na podstawie obowiązujących przepisów prawa pracy i regulaminów wynagradzania do dnia wygaśnięcia stosunku pracy. Pożyczka udzielona pracownikowi, a nie spłacona do dnia jego śmierci (z chwilą śmierci wygasa stosunek pracy zatrudnionego pracownika) stanowi zobowiązanie cywilno - prawne, a nie prawo ze stosunku pracy. W tym przypadku nie może być mowy o powstaniu obowiązku podatkowego, ponieważ przedmiotowa pożyczka stanowiła zobowiązanie, a nie przychód w momencie śmierci pracownika. Wobec powyższego na pracodawcy zmarłego pracownika nie ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu umorzonej pożyczki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika