1. Jaką stawką VAT opodatkować usługę budowlaną wykonaną w kwietniu 2004 r., dla której obowiązek (...)

1. Jaką stawką VAT opodatkować usługę budowlaną wykonaną w kwietniu 2004 r., dla której obowiązek podatkowy powstał w maju 2004 r. ?
2. Jak ustalić dopuszczalną ładowność samochodu, gdy ze świadectwa homologacji wynika, że liczba miejsc to 2 lub 5 ?
3. Czy posiadane samochody, dla których ładowność jest wyższa od obliczonej na podstawie art. 86 ustawy o VAT, lecz nie posiadające świadectw homologacji można uznać za ciężarowe ?
4. Czy kompensatę należności z małym podatnikiem traktować należy jako uregulowanie należności ?

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach odpowiada na pismo z dnia 19.05.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.

1. W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem na podstawie ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatników przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. - czynności te podlegają opodatkowaniu VAT według stawki obowiązującej dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004 r.

Porady prawne

Oznacza to, że jeżeli Spółka wykonała roboty budowlano-montażowe potwierdzone protokołem odbioru robót, przed dniem wejścia w życie ?nowej ustawy o VAT? stosuje stawki podatku obowiązujące według ?starej ustawy o VAT?, mimo, że obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 maja 2004 r. Jeżeli w/w roboty zostały wykonane po dniu 1 maja 2004 r. należy stosować stawki podatku obowiązujące według ?nowej ustawy o VAT?.

2. Prawidłowe wyliczenie dopuszczalnej ładowności według wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 cytowanej ustawy wymaga zastosowania maksymalnej liczby siedzeń przewidzianej w homologacji dla tego typu pojazdu. W opisanym przypadku do wzoru, jako liczbę miejsc (siedzeń) należy wstawić cyfrę 5.

3. W przypadku, gdy właściciel samochodu ciężarowego nie ma wyciągu ze świadectwa homologacji ani odpisu z decyzji zwalniającej z jego posiadania, jego auto uważa się zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym za auto ciężarowe. A ponieważ wprowadzono ograniczenie odliczenia VAT tylko w stosunku do samochodów osobowych i innych niespełniających warunku dopuszczalnej ładowności to ograniczenie nie dotyczy samochodów, które posiada Spółka.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika