Czy w związku z wykonywaną działalnością w zakresie wynajmu mieszkania służbowego na cele mieszkaniowe (...)

Czy w związku z wykonywaną działalnością w zakresie wynajmu mieszkania służbowego na cele mieszkaniowe dla innej firmy, Spółka ma prawo wystawiając faktury za wynajem do stosowania zwolnienia w podatku VAT opierając się o poz. 4 załącznika nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług ?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 29.01.2007 r. (data wpływu do Urzędu 31.01.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Stan faktyczny:

Od maja 2006 r. Spółka, na podstawie umowy wynajmuje dla innej Spółki lokal mieszkalny o pow. 70 m2 na cele mieszkaniowe (mieszkają tam pracownicy firmy). Lokal ten nabyty został na zasadach własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego od spółdzielni mieszkaniowej. Wynajem odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, za wynajem lokalu Spółka wystawia fakturę VAT opodatkowując usługę stawką 22%. Kontrahent twierdzi jednak, iż wynajem mieszkania w opisanej sytuacji powinien korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług zgodnie z poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, a Spółka winna na fakturach VAT stosować stawkę ?zwolnione? z oznaczeniem symbolu PKWiU ex 70.20.11.

Porady prawne

Spółka pyta:

Czy w związku z wykonywaną działalnością w zakresie wynajmu mieszkania służbowego na cele mieszkaniowe dla innej firmy, Spółka ma prawo wystawiając faktury za wynajem do stosowania zwolnienia w podatku VAT opierając się o przepis poz. 4 załącznika nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki nie ma ona prawa do korzystania ze zwolnienia w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy poz. 4 załącznika nr 4, gdyż nie jest jednostką świadczącą usługi mieszkaniowe ani hotelarskie, a wynajem własnego lokalu jest działalnością gospodarczą opodatkowaną stawką podstawową.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 4 w/w załącznika, stanowiącego wykaz usług zwolnionych od podatku, wymienione zostały usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (symbol PKWiU ex 70.20.11).

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, przedmiotem wynajmu jest lokal mieszkalny stanowiący majątek własny Spółki i lokal ten jest przeznaczony na cele mieszkaniowe. W związku z tym, w opisanej sytuacji ma zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług wynikające z przytoczonego powyżej przepisu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika