Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

6.1.2005

Czy faktury zakupu pochodzące z krajów Unii Europejskiej ujmuje się w fakturach wewnętrznych i deklaracji (...)

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego sygnatura: RO/443/5/2005

Typ dokumentu:Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura:RO/443/5/2005
Autor:Świętokrzyski Urząd Skarbowy
Słowa kluczowe: faktura wewnętrzna import towarów import usług leasing miejsce świadczenia usług nabycie wewnątrzwspólnotowe paliwo podatek należny podatek naliczony podatnik VAT UE podstawa opodatkowania świadczenie usług usługi transportowe
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy faktury zakupu pochodzące z krajów Unii Europejskiej ujmuje się w fakturach wewnętrznych i deklaracji VAT-7, w przypadku:
- faktury wystawionej przez kontrahenta z Niemiec za serwis dotyczący obsługi systemem informatycznego słuzącego do podglądu zamówień klienta ?
- faktury wystawionej przez kontrahenta z Finlandii za usługę promową na trasie pomiędzy portem w Estonii a portem w Finlandii ?
- faktury wystawionej przez kontrahenta z Holandii za sprzedaż części do wózka widłowego ?
- faktury wystawionej przez kontrahenta z Holandii za leasing naczep specjalistycznych do przewozu szkła ?
- faktury wystawionej przez kontrahenta 'E' ze Słowacji za paliwo tankowane do samochodów będących w drodze do klienta w krajach Unii ?

Strona 3 z 4

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że w/w nabycie części do wózka widłowego od kontrahenta holenderskiego stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a podatnikiem podatku od towarów i usług jest Wasza firma. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega kwota do zapłaty wynikająca z faktury wystawionej przez kontrahenta holenderskiego. Na okoliczność wewnątrzwspólnotowego nabycia części do wózka widłowego, Wasza firma na mocy art. 106 ust. 7 cyt. ustawy zobowiązana jest do wystawienia faktury wewnętrznej, która może również stanowić podstawę do odliczenia zawartego w niej podatku od towarów i usług. Faktura ta podlega ujęciu w ewidencji wymaganej przepisem art. 109 ust. 3 cyt. ustawy.

4. w zakresie faktury z 'N' Internationale Transporten z Holandii wystawionej za leasing naczep specjalistycznych do przewozu szkła.

W Waszym piśmie nie przedstawiono szczegółowo warunków umowy leasingowej z kontrahentem holenderskim, co determinuje kwalifikację czynności określonej w fakturze do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce wówczas, gdy w wyniku dostawy towarów przez kontrahenta holenderskiego nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel na rzecz Waszej firmy. Oznacza to przekazanie towarów w ramach umowy tzw. leasingu finansowego, w której przewidziano, że w następstwie normalnych zdarzeń określonych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności towarów (naczep specjalistycznych) zostanie przeniesione. Czynności te, w tym przypadku, podlegają opodatkowaniu jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na zasadzie szczegółowo opisanej w pkt 3 niniejszej informacji.

W przypadku natomiast, gdy w wyniku dostawy towarów nie nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w sposób opisany wyżej, czynności te /leasing/ stanowią usługi (art. 8 ust. 1 ustawy), dla których w myśl art. 27 ust. 1 cyt. ustawy, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności.Zatem miejscem opodatkowania usług leasingowych jest Holandia, chyba że w/w firma miałaby w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności, np. zakład lub oddział. Usługi leasingowe podlegają opodatkowaniu na zasadach obowiązujących w Holandii, a podatnikiem podatku od wartości dodanej jest kontrahent holenderski. Wasza firma może ubiegać się o zwrot zapłaconego w Holandii podatku od wartości dodanej w oparciu o przepisy VIII Dyrektywy Rady z dnia 6.12.1979 r. w sprawie harmonizacji prawa Państw Członkowskich odnoszącego się do podatków obrotowych ? przepisy dotyczące zwrotu podatku od wartości dodanej podatnikom nie zarejestrowanym na terytorium kraju (79/1072/EEC). W omawianym przypadku, Wasza firma nie sporządza faktury wewnętrznej i nie ujmuje jej w ewidencji prowadzonej dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług.

5. w zakresie faktury wystawionej przez 'E' Slovakia ze Słowacji za paliwo, które tankowane jest do waszych samochodów będących w drodze do klienta w krajach Unii i zużywających to paliwo czasie przejazdu.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 4
  • 9
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Otrzymanie nakazu zapłaty

    Co powinienem zrobić by otrzymać wyrok zasądzający zapłatę od mojego klienta?

  • Usługa pakowania w Polsce

    Firma z Finlandii dostarczyła do odbiorcy w Polsce partię towaru, który według odbiorcy wymaga przepakowania. Firma z Finlandii uznała roszczenia polskiego nabywcy i (...)

  • Faktura od podatnika niezarejestrowanego

    Czy istnieje w świetle nowej ustawy o VAT możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez kontrahenta, który na chwilę wystawienia tej faktury nie (...)

  • Data powstania przychodu z najmu

    Data wystawienia faktury: 05.01.2007, treść faktury (czynsz dzierżawy za m-c styczeń), data sprzedaży 05.01.2007 (umowa najmu zawiera zapis - termin zapłaty 10 dni od (...)

  • Kontrahent odmawia wystawienia faktury VAT

    Kontrahent otrzymał zaliczkę 4.000 zł na poczet przyszłego wynajmu budynku i maszyn, wystawiając kwit KP. Umowa najmu jest pisemna i płatności miały następować po (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane