Czy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na opłacenie (...)

Czy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na opłacenie aplikacji radcowskiej pracownika ?

P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.10.2006r., stwierdza, iż w związku z tym, że kierunek kształcenia pracownika (aplikacja radcowska) zgodny jest z profilem prowadzonej przez Panią działalności, to wydatki poniesione na opłacenie aplikacji radcowskiej pracownika będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 17.10.2006r. , data wpływu 23.10.2006r., zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :

Porady prawne

Prowadzi Pani Kancelarię Radcy Prawnego. Zawarła Pani z aplikantem Panią X umowę o pracę. Aplikantka została zatrudniona w Kancelarii w wymiarze pełnego etatu na czas nieokreślony. Zobowiązała się Pani do pokrywania wydatków związanych z opłatami za aplikację radcowską zatrudnionej pracownicy. Podkreśliła Pani również, iż już wcześniej , tj. w okresie od dnia 1 marca 2005r. do 30 września 2005r oraz w okresie od 1 kwietnia 2006r do 30 września 2006r Pani X wykonywała czynności na zlecenie Kancelarii i otrzymywała z tego tytułu wynagrodzenie.Ponadto wskazała Pani, iż zatrudnienie aplikanta w Kancelarii wpłynie na długofalowe funkcjonowanie firmy na rynku pracy i wypracowanie przez nią określonej renomy, co zarazem będzie skutkowało zwiększeniem wysokości uzyskiwanych przez nią przychodów.

W związku z powyższym zwróciła się Pani z następującym pytaniem: Czy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na opłacenie aplikacji radcowskiej pracownika ?

Sformułowała też Pani własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: W obecnej sytuacji gospodarczej skuteczne i i efektywne działanie przedsiębiorcy ( także Kancelarii wymaga posiadania przez niego wszechstronnie wykształconych kadr, co jest ściśle związane z uczestnictwem w programach szkoleniowych ukierunkowanych na podnoszenie i doskonalenie kwalifikacji zawodowych jak również podnoszenie poziomu wiedzy ogólnej w ramach kontynuacji studiów wyższych, studiów podyplomowych, czy aplikacji radcowskiej, której odbycie jest warunkiem koniecznym do wykonywania zawodu radcy prawnego. W przedmiotowej sprawie aplikant jest osobą związaną z zakładem pracy stosunkiem pracy. Zatrudnienie aplikanta w Kancelarii wpływa na długofalowe funkcjonowanie firmy na rynku i wypracowanie przez nią określonej renomy, co zarazem skutkuje zwiększeniem wysokości uzyskiwanych przez nią przychodów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Dla podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem, aby wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki:

1) wydatek powinien być poniesiony w celu uzyskania przychodu2) wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art.23 ustawy, stanowiącej katalog wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Zwrot 'wszelkie koszty' wskazuje na wydatki o bardzo zróżnicowanej naturze. Mogą to być zarówno wydatki bezpośrednio, jak również pośrednio związane z celem jakim jest uzyskanie przychodu.

Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które mają na celu osiągnięcie nowych przychodów lub powiększenie już istniejących, a także te które mają na celu zabezpieczenie i zachowanie istnienia danego źródła przychodu. Wydatki muszą być zatem związane z wykonywaną działalnością gospodarczą i poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności i nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nieuznanych za taki koszt.

Należy podkreślić, iż co do zasady wydatek na opłacenie aplikacji radcowskiej pracownika może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie został wyłączony z kosztów na podstawie art.23 ustawy i jest związany z funkcjonowaniem podmiotu.

Jednakże należy mieć na uwadze, że choć wydatek nie został wymieniony w katalogu kosztów negatywnych nie upoważnia to jeszcze podatnika do zaliczenia go do kosztów podatkowych, ponieważ między kosztem a przychodem musi wystąpić związek przyczynowo -skutkowy. Ciężar wskazania takiego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Należy podkreślić, iż w obecnych czasach inwestowanie w wiedzę pracowników w rzeczywistości jest inwestowaniem w firmę. Kwalifikacje pracownicze wpływają bowiem na jakość pracy, zatem również na jakość danego przedsiębiorstwa i jego konkurencyjność na rynku.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani Kancelarię Radcy Prawnego. Zawarła Pani z aplikantem umowę o pracę na czas nieokreślony i zobowiązała się Pani do pokrywania wydatków związanych z opłatami za aplikację radcowską zatrudnionego pracownika. Ponadto wskazała Pani, iż zatrudnienie aplikanta w Kancelarii wpłynie na długofalowe funkcjonowanie firmy na rynku pracy i wypracowanie przez nią określonej renomy, co zarazem będzie skutkowało zwiększeniem wysokości uzyskiwanych przez nią przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż odbycie aplikacji radcowskiej przygotowuje aplikanta do wykonywania zawodu radcy prawnego i wiąże się z zajęciem konkretnego stanowiska w kancelarii prawniczej. Zatem kierunek kształcenia pracownika (aplikacja radcowska) zgodny jest z profilem prowadzonej przez Panią działalności. Ponadto posiadanie wykwalifikowanego pracownika pozwoli na sprawniejszą obsługę kancelarii i pośrednio wiąże się z możliwością uzyskania przychodu z tego tytułu.

Wobec powyższego poniesione przez Panią wydatki na opłacenie aplikacji radcowskiej pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2006r., jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika