czy w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego będącego składnikiem majątku prowadzonej działalności (...)

czy w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego będącego składnikiem majątku prowadzonej działalności gospodarczej oraz przeznaczenia uzyskanych środków na zakup innego składnika majątku, wspólnikcy spółki cywilnej są zobowiązani do zapłaty 10 % podatku dochodowego

Spółka cywilna została zarejestrowana w 1998r. Na potrzeby działalności gospodarczej, aktem notarialnym w 2000r., wspólnicy spółki zakupili, w systemie spłat ratalnych, lokal użytkowy o powierzchni 29,3 m2. W związku z dynamicznie rozwijającą się działalnością powstała konieczność zmiany siedziby. W czerwcu 2002r. został sprzedany lokal użytkowy o powierzchni 29,3 m2. oraz zakupione w systemie spłat ratalnych, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego o powierzchni 76,2 m2. Całość uzyskanych ze sprzedaży środków wydatkowana została na powyższy cel. Podatnicy stoją na stanowisku, iż są zwolnieni z 10 % podatku, gdyż pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednego składnika majątku wydatkowane zostały całkowicie na zakup innego składnika działalności.

Porady prawne

Naczelnik tutejszego oeganu podatkowego informuje, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem.Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w okresie uzyskania przychodów ze sprzedaży lokalu użytkowego tj. 2002r., źródło przychodów stanowi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, zgodnie z art. 19 powyższej ustawy, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Dochód z tego źródła przychodu podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a)

Zgodnie z przepisami art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) wyżej powołanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2002r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej : prawa do jednorodzinnego domu mieszkalnego, prawa do lokalu mieszkalnego w małym domu mieszkalnym oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Z powyższego przepisu wynika, iż zwolnienie od opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości przysługuje jedynie w przypadku wydatkowania uzyskanych środków na w/w cele.

W przedstawionego stanu faktycznego wynika natomiast, iż wspólnicy spółki cywilnej uzyskane środki ze sprzedaży przeznaczyli w całości na nabycie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego . W związku z powyższym w rozpatrywanym przypadku zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miało zastosowania. Oznacza to, iż każdy ze wspólników spółki cywilnej winien opodatkować uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przychód, w wysokości stosownej do posiadanych udziałów w zyskach spółki, na zasadach wskazanych w art. 28 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika