Czy umowa porozumienia zawarta pomiędzy występującym ze spółki cywilnej wspólnikiem i pozostałymi (...)

Czy umowa porozumienia zawarta pomiędzy występującym ze spółki cywilnej wspólnikiem i pozostałymi wspólnikami, dotycząca warunków spłaty kwoty stanowiącej wyrównanie poniesionych przez niego nakładów związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem ww. spółki, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca był współnikiem w spółce cywilnej. W momencie wystąpienia ze spółki podatnik zawarł z pozostałymi wspólnikami umowę porozumienia dotyczącą warunków spłaty na jego rzecz kwoty, stanowiącej wyrównanie poniesionych przez niego nakładów związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem spółki.

Zdaniem wnioskodawcy, taka umowa porozumienia nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Ustosunkowując się do stanowiska strony wynikającego z przedstwionego w piśmie stanu faktycznego, stwierdza się, co następuje: Zawarty w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o PCC, katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu ma charakter zamknięty, a użyty w treści tego przepisu wyraz 'następujące' wyraźnie wskazuje, które czynności cywilnoprawne jemu podlegają. Zaliczyć do niego można m. in. : umowy sprzedaży, zamiany, umowy spółki lub zmianę spółki itp..

Porady prawne

Zamiarem ustawodawcy nie było, zatem, objęcie opodatkowaniem innych czynności, nawet jeśli wywołują one podobne skutki.

Umowa porozumienia, dotyczaca rozliczenia byłego wspólnika spółki, jest umową nienazwaną i nie stanowi ona przedmiotu zainteresowania ustawy o PCC.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika