Jaki kurs waluty należy zastosować wyliczając różnice kursowe od własnych środków dla celów (...)

Jaki kurs waluty należy zastosować wyliczając różnice kursowe od własnych środków dla celów podatku dochodowego w przypadku faktycznej zapłaty z rachunku w EURO za zobowiązania opiewające na walutę EURO?

W dniu 10.11.2005r. Spółdzielnia złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia posiada własne konto dewizowe w EURO. Na koncie tym znajdują się środki pochodzące z zapłaty za sprzedany towar.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, jaki kurs waluty należy zastosować wyliczając różnice kursowe dla celów podatku dochodowego w przypadku faktycznej zapłaty z dewizowego rachunku w EURO za zobowiązania opiewające na walutę EURO.

Porady prawne

Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny Podatnik stwierdza, że zgodnie z art. 15 ust. 1a usatwy o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu wyliczenia różnic kursowych, w przypadku faktycznej zapłaty z rachunku dewizowego w EURO za zobowiązania w tej walucie, należy zastosować kurs sprzedaży EURO stosowany przez bank, z którego usług korzysta Podatnik.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

W świetle przepisów art. 12 ust. 2a i art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy wyliczający różnice kursowe dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązani są stosować następujące kursy walut:

    - w przypadku walut wpływających na rachunek bankowy (za sprzedany towar) - kurs kupna walut banku, z usług którego korzysta podatnik (art. 12 ust. 2a),
    - w przypadku faktycznej zapłaty z rachunku za zobowiązania opiewające na walutę obcą - wg kursu sprzedaży walut, stosowanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik (art. 15 ust. 1a),
    - w przypadku odsprzedaży bankowi posiadanych na rachunku walut - wg kursu kupna walut, stosowanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik (art. 12 ust. 2a).

We wszystkich tych przypadkach zastosowanie będą miały kursy walut z dnia wystąpienia określonego zdarzenia gospodarczego.Zatem stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany luch uchylenia przez organ podatkowy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika