Zgodnie z umową zawartą z bankiem spółka obciążana jest prowizją z tytułu factoringu. Spółka (...)

Zgodnie z umową zawartą z bankiem spółka obciążana jest prowizją z tytułu factoringu. Spółka natomiast , na podstawie umów o współpracy z kontrahentami będącymi w systemie factoringu, obciąża nabywców poniesioną prowizją factoringową w wysokości 50% kwoty pobranej przez bank. Czy obciążanie kontrahentów prowizjami factoringowymi należy uznać za usługi ?

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 2 ust. 1 aktualnie obowiązującej Ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. z 1993 r. nr 11, poz. 50 z późn. zm. ) podlega sprzedaż towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Usługami natomiast, w rozumieniu art. 4 pkt 2 ww. Ustawy, są m.in. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Według opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi nr OISK-5672/KU-19/30-633/04 wydanej zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ( PKWiU ), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. ( Dz. U. nr 42, poz. 264 z późn.zm. ) przedmiotem klasyfikowania według PKWiU są czynności będące końcowymi efektami działalności o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze ( jednostki organizacyjne ) na rzecz innych podmiotów gospodarczych ( jednostek organizacyjnych ).W związku z powyższym obciążanie kontrahenta, na mocy umowy handlowej zawartej między firmami, za prowizje faktoringowe w wysokości 50% pobranej kwoty przez bank, nie jest klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Porady prawne

Wobec powyższego dokonywane przez Spółkę obciążenia kontrahentów ( odbiorców towaru ) kwotą stanowiącą równowartość 50 % kwoty pobranej przez bank z tytułu prowizji faktoringowej, nie stanowią usług w rozumieniu art. 4 pkt 2 aktualnie obowiązującej Ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Tym samym czynności te jako nie wymienione w art. 2 Ustawy o p.t.u. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika