Pytanie: Czy możliwe jest zastosowanie stawki 0%?art.83 ust.1 pkt 26a ustawy o PTU/czyli obowiązującej (...)

Pytanie: Czy możliwe jest zastosowanie stawki 0%?art.83 ust.1 pkt 26a ustawy o PTU/czyli obowiązującej dla dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych , dla systemu operacyjnego typu OEM tzn.insxtalowanego i sprzedawanego tylko i wyłącznie z nowymi komputerami.STANOWISKO PODATNIKA: Dostawa na zamówienie uczelni wyższej zgodnie z przepisami art.83 ust.14 pkt 1 Ustawy o VAT na komputery w tym systemie operacyjnym powinna być objęta w całości stawką 0%

POSTANOWIENIE

Na podstawie:-art.14a§3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( T.jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8 , poz.60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za prawidłowestanowisko Podatnika przestawione we wniosku , w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług wyrażające się w twierdzeniu, iż realizowana na zamówienie wyższych uczelni dostawa komputerów stacjonarnych wyposażonych w system operacyjny typu OEM, stanowiąca dostawę zestawów komputerów stacjonarnych, przy spełnieniu warunków określonych w art.83 ust.14 pkt 1 i ust.15 ustawy o ptu, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0%.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 02.05.2005 r. spółka 'X' złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej stawki podatku VAT stosowanej przy dostawie na rzecz uczelni wyższej komputerów wyposażonych w system operacyjny typu OEM.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 02.05.2005 r. stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zajmuje się dostawą komputerów stacjonarnych, w tym m.in. dla szkół wyższych. Nowe komputery Podatnik wyposaża w system operacyjny typu OEM, bez którego komputer nie mógłby spełniać swojej funkcji. Zatem w przypadku dostawy nowych komputerów , przedmiotem dokonywanej przez Podatnika sprzedaży jest komputer oraz wchodzący w jego skład system operacyjny.Z uwagi na brzmienie przepisu art.83 ust.1 pkt 26 lit.a) ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym stawkę podatku VAT w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego (wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy) dla placówek oświatowych, w tym m.in. zestawów komputerów stacjonarnych, wątpliwości Podatnika budzi fakt, czy w przypadku dostawy, której przedmiotem jest komputer stacjonarny wyposażony w system operacyjny typu OEM, możliwe jest stosowanie stawki 0% .

Spółka 'X' twierdzi, że dostawa komputerów wyposażonych w system operacyjny typu OEM, realizowana przy spełnieniu warunków określonych w art.83 ust.14 pkt 1 ustawy, na zamówienie wyższej uczelni winna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 0%.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zasady opodatkowania, przedmiot opodatkowania i stawki od podatku od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.).I tak zgodnie z art.5 ust.1 pkt1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów ustawy o ptu przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy dostawie towarów na terytorium kraju należy brać pod uwagę przede wszystkim klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji towarów podlegających temu podatkowi (art.8 ust.3 ww. ustawy).Natomiast w przypadku dostaw sprzętu komputerowego wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy, tj. jednostek centralnych komputerów, serwerów, monitorów, zestawów komputerów stacjonarnych, drukarek, skanerów, urządzeń komputerowych dla pism Braille a (dla osób niewidomych i niedowidzących) oraz urządzeń do transmisji danych cyfrowych ( w tym koncentratorów i switchy sieciowych, routerów i modemów) wysokość stawki podatku VAT uzależniona jest nie od symbolu PKWiU, a od statusu podmiotu, na rzecz którego dokonywana jest dostawa ww. towarów . Zgodnie bowiem z przepisem art.83 ust.1 pkt26 ustawy o ptu stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:a)dla placówek oświatowych,b)la organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym-przy zachowaniu warunków, o których mowa w art.83 ust.14-15 ww. ustawy.Do warunków tych zalicza się:- posiadanie przez dokonującego dostawy stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami ? w przypadku dostawy, o której mowa w ust.1 pkt 26 lit.a) (tj. dla placówki oświatowej),- posiadanie przez dokonującego dostawy kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadanie stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami ? w przypadku dostawy, o której mowa w ust.1 pkt26 lit.b) (tj. dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym) -przekazanie przez dostawcę kopii dokumentów, o których mowa wyżej, do właściwego urzędu skarbowego.

Jednocześnie przez placówki oświatowe, o których mowa w art.83 ustawy o ptu, rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (art.43 ust.9 ww. ustawy o ptu).

Zatem jeżeli dokonywana przez podatnika na rzecz uczelni wyższej dostawa komputera wyposażonego w system operacyjny typu OEM stanowi dostawę towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o ptu, w tym przypadku dostawę zestawów komputerów stacjonarnych, to przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w art.83 ust.14 pkt 1 i ust.15 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0%.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wyjaśnia, że udzielając interpretacji przepisów podatkowych w przedmiotowej sprawie oparł się na stanie faktycznym wskazanym przez Wnioskującego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Nie dokonał zatem oceny w zakresie zakwalifikowania przez podatnika sprzedawanego wraz z komputerem systemu operacyjnego typu OEM do zestawu komputera stacjonarnego. Ocena taka wykraczałaby poza zakres interpretacji przepisów prawa podatkowego do której uprawniony jest organ podatkowy (Zgodnie z art.15 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa organy podatkowe muszą przestrzegać z urzędu swojej właściwości rzeczowej), gdyż przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie definiują pojęć: ?system operacyjny?, ?komputer?, ?zestaw komputera stacjonarnego?.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 02.05.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika