Czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatne zrzeczenie się wniesionego do sp. z o.o. w formie (...)

Czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatne zrzeczenie się wniesionego do sp. z o.o. w formie aportu, ustanowionego na 20 lat prawa użytkowania części nieruchomości ?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem zawartym w piśmie znak: EAS/437/09/2006 z dnia 27.09.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 28.09.2006 r. ) postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko Spółki wyrażające się w twierdzeniu, iż odpłatne zrzeczenie się, wniesionego do spółki z o.o. w formie aportu, ustanowionego na 20 lat prawa użytkowania części nieruchomości, podlega na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm. ) zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28.09.2006 r. Sp. z o.o. w tut. Urzędzie wniosek zawarty w piśmie znak: EAS/437/09/2006 z dnia 27.09.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług odpłatnego zrzeczenia się ustanowionego na części nieruchomości prawa użytkowania wniesionego aportem do spółki z o.o.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2000 roku powstała spółka z o.o. X, której kapitał zakładowy składał się w 80% ze środków pieniężnych, natomiast 20% kapitału zakładowego stanowił wniesiony przez Sp. z o.o. Y aport w postaci prawa użytkowania części nieruchomości, ustanowionego na okres 20 lat.

Jednakże w związku z uzyskaniem przez Sp. z o.o. Y kredytu bankowego przeznaczonego na realizację inwestycji budowlanej na części nieruchomości objętej prawem użytkowania stanowiącym kapitał zakładowy Sp. z o.o. X, wystąpiła konieczność skrócenia obowiązywania tego prawa.Z tytułu zrzeczenia się prawa użytkowania części nieruchomości Sp. z o.o. X otrzymała od swojego udziałowca tj. Sp. z o.o. Y wynagrodzenie w kwocie 1.000.000,00 zł. ( bez podatku VAT ).Czynność zrzeczenia się przedmiotowego prawa użytkowania kontrahenci uznali za zwrot wniesionego do spółki z o.o. aportu, tj. czynność zwolnioną na podstawie §8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm. ) z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskującej Spółki zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT czynności, o której mowa wyżej, uzasadnia fakt, iż prawo użytkowania nie jest zarówno towarem jak i usługą ale prawem niematerialnym zwolnionym z opodatkowania tym podatkiem.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Zasady opodatkowania oraz zwolnienia od tego podatku określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ?ustawą o VAT? lub ?ustawą o ptu? oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

I tak zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty ( art. 2 pkt 6 ustawy o ptu ).Dostawą towarów, o której mowa wyżej, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ) natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ( art. 8 ust. 1 ustawy o VAT ).

Jednocześnie wskazać należy, iż pojęcie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o ptu wskazuje, iż usługami są nie tylko czynności, które zostały wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, ale także każde zachowanie podatnika wobec nabywcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które nie jest dostawą towarów.

Zatem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ustanowione na nieruchomości prawo użytkowania nie jest towarem. Jest to bowiem ograniczone prawo rzeczowe, którego treść i granice zostały określone przepisami Kodeksu cywilnego. Tym samym zrzeczenie się za wynagrodzeniem przez Spółkę tego prawa nie stanowi dostawy towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ale odpłatne świadczenie usług w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowane podatkiem od towarów i usług ( w wysokości 22% ), gdyż użytkownikowi nieruchomości przysługuje wobec jej właściciela roszczenie o spełnienie świadczenia pieniężnego ( wynagrodzenie ) w zamian za wykonanie przez niego na rzecz właściciela określonej czynności ( zrzeczenie się prawa użytkowania części nieruchomości przed upływem okresu na jaki prawo to zostało ustanowione ).

Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż zarówno przepisy ustawy o VAT jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy przewidują zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług niektórych towarów i usług ( tzw. zwolnienia przedmiotowe ). I tak mocą §8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm. ) wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. wkłady niepieniężne ( aporty ) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Jednakże zamknięty katalog czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT nie obejmuje swym zakresem takich czynności jak zwrot za wynagrodzeniem wniesionego do spółki prawa handlowego i cywilnego wkładu niepieniężnego, czy zrzeczenia się wniesionych w formie aportu praw.

Zatem zrzeczenie się za wynagrodzeniem przez spółkę z o.o. wniesionego do niej, w formie aportu, prawa użytkowania części nieruchomości przed upływem okresu na jaki prawo to zostało ustanowione, tj. przed upływem 20 lat, jest czynnością będącą świadczeniem odpłatnym i ekwiwalentnym stanowiącą usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT , tym samym jako nie wymieniona wśród czynności opodatkowanych obniżonymi stawkami podatku lub zwolnionych z opodatkowania podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 27.09.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 28.09.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika