Czy dotacja celowa związana z eksportem towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)

Czy dotacja celowa związana z eksportem towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg 0% stawki podatku właściwej przy eksporcie tego towaru, a bobwiazek podatkowy z tego tytułu powstaje w momencie uznania rachunku bankowego podatnika ?Zdaniem podatnika dotacje te podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla eksportu towarów przyjmując, iż obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje w momencie wpływu środków pieniężnych na jego rachunek bankowy.

Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż dotacja celowa związana z eksportem towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg 0% stawki podatku VAT właściwej przy eksporcie tego towaru, a obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje w momencie uznania rachunku bankowego podatnika.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.10.2005 r. sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku VAT dotyczącej wysokości stawki podatku VAT w przypadku opodatkowania tym podatkiem dotacji celowej związanej z dokonywanym przez podatnika eksportem towarów oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania tej dotacji.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2005 r. Spółka dokonywała eksportu mąki pszennej do przedsiębiorstw mających siedzibę i prowadzących działalność gospodarczą poza terytorium Unii Europejskiej.Każdorazowo w momencie realizacji transakcji Spółka występowała do Agencji Rynku Rolnego o dotację ze środków unijnych do danej transakcji.Przedmiotowe dotacje wpłynęły na konto Spółki w miesiącu wrześniu 2005 r.

Zdaniem Podatnika otrzymane dotacje są dotacjami celowymi mającymi wpływ na cenę eksportowanych towarów, tym samym Spółka opodatkowała przedmiotowe dotacje podatkiem VAT wg stawki właściwej dla eksportowanych towarów, przyjmując, iż obowiązek podatkowy z tego tytułu powstał w momencie wpływu środków pieniężnych na jej rachunek bankowy.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę ( kwotę należną ) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Z ww. przepisu wynika, iż w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów otrzymuje od innego podmiotu dotację będącą dofinansowaniem do ceny tego towaru , stanowi ona ( w wartości netto ), obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Ponieważ dotacja stanowiąca dofinansowanie do ceny nie jest samoistnym przedmiotem opodatkowania lecz stanowi element wynagrodzenia sprzedawcy z tytułu dostawy konkretnego towaru, podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki właściwej dla towaru będącego przedmiotem dostawy.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej przez podatnika dotacji wynika z art. 19 ust. 21 ww. ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji , subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 20.10.2005 r. stanu faktycznego wynika, iż w m-cu 09/2005 r. Spółka otrzymała dotacje celowe związane z dokonywanym przez nią w 2005 r. eksportem towarów. Jeżeli zatem realizowane przez Spółkę dostawy towarów, o których mowa wyżej podlegały, przy spełnieniu warunków wynikających z przepisu art. 41 ust. 6-8 ustawy o VAT, opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT, to otrzymane przez nią dotacje celowe związane z dostawami tych towarów podlegają, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu stawki podatku właściwej dla dokonanego przez Spółkę eksportu towarów, tj. wg stawki 0%, a obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje w momencie uznania rachunku bankowego podatnika.

Wobec powyższego należało postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 20.102005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika