Czy udostępnienie przez pracodawcę telefonicznych numerów służbowych dla celów prywatnych pracowników, (...)

Czy udostępnienie przez pracodawcę telefonicznych numerów służbowych dla celów prywatnych pracowników, ponad przyznany darmowy limit impulsów, jest sprzedażą w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. NR 54, poz. 535), i czy w związku z tym istnieje obowiązek rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, na pisemne zapytanie z dnia 26.02.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Strona wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że jako Jednostka Wojskowa korzysta odpłatnie z usług Garnizonowego Węzła Łączności w zakresie usług telekomunikacyjnych. W ramach tych usług pracownicy zostali uprawnieni do korzystania z linii telefonicznych. Określono roczny bezpłatny limit rozmów, powyżej którego pracownik z wniesionych środków pieniężnych pokrywa odpłatność za przekroczenie limitu. Pracownik wpłaca na wydzielony rachunek bankowy środki pieniężne przeznaczone na regulowanie zobowiązań z tytułu usług telefonicznych. Pieniądze są przekazywane dla wykonawcy usługi, czyli na rachunek Garnizonowego Węzła Łączności.

Porady prawne

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują udostępniania pracownikom telefonicznych numerów służbowych do celów prywatnych ponad przyznany limit impulsów jako sprzedaż w rozumieniu ustawy o podatku VAT i w związku z tym brak obowiązku rejestracji jako podatnika podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego - dnia 30.04.2004 r. - art. 2 ust. 1, art. 13 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług do oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz od dnia 01.05.2004 r. - art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega zgodnie z art. 2 ust. 1 i art. 13 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług, sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług.

Od dnia 01.05.2004 r. w związku z wejściem w życie nowej ustawy o podatku VAT z dnia 11 marca 2004 r. powyższe przepisy w tożsamej formie zostały ujęte w nowej ustawie.

W art. 2 pkt 22 i art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług określono, iż opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż nie jest sprzedażą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług korzystanie z usług telefonicznych przez pracownika powyżej przyznanego limitu za co pracownik sam płaci wykonawcy usługi, gdyż w przedmiotowej sytuacji wnoszący zapytanie nie świadczy usług na rzecz pracownika, natomiast usługi te są świadczone przez podmiot zewnętrzny. Pracownik reguluje płatności za przekroczenie przyznanego limitu rozmów bezpośrednio na rzecz świadczącego usługę podmiotu, czyli usługodawcy. Z tego wynika, iż nie ciąży na wnoszącym zapytanie konieczność rejestracji w zakresie podatku VAT, gdyż Jednostka Wojskowa nie świadczy usług na rzecz swoich pracowników.

W przedstawionej sytuacji wnoszący zapytanie nie ma obowiązku rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług, ponieważ udostępnianie pracownikom telefonicznych numerów służbowych do celów prywatnych ponad przyznany darmowy limit impulsów nie jest sprzedażą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika