Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

7.2.2006

Czy kwota pieniężna otrzymana od właściciela nieruchomości, na podstawie zawartej ugody za - jak (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: UP-II-1A-415-2/138/06

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:UP-II-1A-415-2/138/06
Autor:Urząd Skarbowy w Kołobrzegu
Słowa kluczowe: cele mieszkaniowe odszkodowania przychody z innych źródeł ugody zwolnienia przedmiotowe
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy kwota pieniężna otrzymana od właściciela nieruchomości, na podstawie zawartej ugody za - jak wskazano w ugodzie - 'pozyskanie lokalu zamiennego' i przeznaczona na inne cele mieszkaniowe jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym?

Strona 1 z 2
Stosownie do postanowień art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu udziela następującej informacji w zakresie stsosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że od 1989 r. zamieszkiwał w mieszkaniu zakładowym należącym do (...) w Kołobrzegu. Zajmując ten lokal podatnik wniósł kaucję gwarancyjną w kwocie około 8.000,00 zł, stanowiące w tym okresie duże obciążenie dla jego budżetu domowego. We wrześniu 2005 r. nieruchomość, w skład której wchodził zajmowany przez podatnika lokal mieszkalny, została sprzedana innej spółce z o. o, w związku z czym w dniu 6 października 2005 r. podatnik zawarł z nowym właścicielem nieruchomości ugodę, zgodnie z którą zobowiązał się, że do dnia 30 października 2005 r. opuści wraz z członkami rodziny zajmowany lokal mieszkalny i wyda go właścicielowi w stanie wolnym od jakichkolwiek obciążeń, natomiast właściciel nieruchomości zobowiązał się do wypłaty 29.800,00 zł najpóźniej w dniu opuszczenia przez podatnika tego lokalu, tytułem - jak określono w ugodzie - 'zwrotu kosztów pozyskania przez podatnika lokalu zamiennego'. Kwota uzyskana od właściciela nieruchomości powiększona o kwotę kredytu bankowego została przez podatnika w całości przeznaczona na zakup lokalu mieszkalnego.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny podatnik stoi na stanowisku, że kwota pieniężna otrzymana od obecnego właściciela nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż stanowi odszkodowanie za opuszczenie zajmowanego lokalu mieszkalnego, a ponadto w całości została przeznaczona na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika jest niezgodne z prawem.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwanej dalej 'ustawą' - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W polskim prawie podatkowym obowiązuje więc zasada, że wszelkie świadczenia postawione do dyspozycji podatnika, które nie zostały wprost zwolnione od podatku dochodowego są uwzględniane przy ustalaniu podstawy opodatkowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie zawartej z właścicielem nieruchomości ugody, podatnik otrzymał kwotę pieniężną za opuszczenie lokalu mieszkalnego, nazwaną w ugodzie 'zwrotem kosztów pozyskania przez lokatora lokalu zamiennego'. Kwota ta jest więc pewnego rodzaju odszkodowaniem wypłaconym podatnikowi za opuszczenie przez niego lokalu mieszkalnego. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN 'odszkodowanie' stanowi wynagrodzenie, zapłatę za wyrządzenie szkody, za poniesione przez kogoś straty, doznania, krzywdy. Wypłacona przez właściciela nieruchomości kwota pieniężna, bez względu na nazwę jaką wskazano w ugodzie, ma za zadanie zrekompensować podatnikowi konieczność opuszczenia zajmowanego lokalu mieszkalnego i znalezienia innego miejsca zamieszkania, a więc stanowi wynagrodzenie za poniesioną przez niego stratę.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 9
  • 4
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane