Spółka w miesiącu wrześniu 2003r podpisała umowę leasingu samochodu ciężarowego i naczepy paliwowej, (...)

Spółka w miesiącu wrześniu 2003r podpisała umowę leasingu samochodu ciężarowego i naczepy paliwowej, zgodnie z którą odpisów amortyzacyjnych od oddanych nam do użytkowania przedmiotów dokonuje finansujący. Samochód oraz naczepa są wykorzystywane do prowadzonej działalności, ale w związku z ich wysokimi kosztami eksploatacji spółka ma zamiar zrezygnować z kontynuacji umowy i zwrócić przedmiot umowy do finansującego. Czy w związku z rozwiązaniem umowy leasingu, firma nie będzie zobowiązana do skorygowania kosztów uzyskania przychodu za rok 2003 i za rok bieżący?

W świetle uregulowań zawartych w art.23a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przez umowę leasingu - rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej ,, finansującym,, , oddaje do odpłatnego użyczenia lub używania i pobierania pożytku na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie zwanej dalej ,, korzystającym,, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne a także grunty. Z treści złożonego pisma wynika, iż spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego, który charakteryzuje się tym, że amortyzacja przedmiotu leasingu dokonywana jest w księgach finansującego: wszelkie płatności leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu dla korzystającego.

Porady prawne

Jednakże kosztem uzyskania przychodu korzystającego jest ustalona w umowie rata leasingowa ponoszona na rzecz finansującego, pod warunkiem jednak, że umowa spełnia dwa podstawowe warunki: 1/ umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym ruchomości, oraz2/ suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych - art.23b ust.1 cyt. Ustawy.

W celu prawidłowego zaliczenia opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów, oprócz konieczności spełniania warunków umowy należy pamiętać o generalnej zasadzie wyrażonej w art.22 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu z wyjątkiem wymienionych w art.23 tej ustawy. W świetle powyższego w przypadku zerwania umowy leasingu korzystający nie musi dokonywać korekty kosztów poniesionych w czasie trwania tej umowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika