Podatniczka posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw (...)

Podatniczka posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w dniu 14 lipca 2004 roku. Zaliczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały i orzeczenie wydano na stałe z ustaleniem daty od dnia 21 maja 2004 roku. Czy przedstawione orzeczenie o stopniu niepełnosprawności uprawnia do odpisania od dochodu kosztów rehabilitacji?

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U.z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Odliczenie od dochodu poniesionych wydatków związanych z niepełnosprawnością wymienionych w cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych może być dokonane po spełnieniu warunków w tej ustawie określonych. W myśl art. 26 ust. 7d tej ustawy, warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: 1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub 2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Porady prawne

Jak z powyższego wynika, ustawa podatkowa nie reguluje zagadnień związanych z orzekaniem o niepełnosprawności, jedynie wymaga, aby podatnik, który korzysta z odliczeń od dochodu wydatków rehabilitacyjnych posiadał orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiada Pani orzeczoną niepełnosprawność od dnia 21 maja 2004 roku. Powyższe oznacza, że od tego dnia posiada Pani prawo do korzystania z odliczenia od dochodu poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne wymienionych w cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika