Orkiestra Symfoniczna na koncerty zaprasza przedstawicieli programu założycielskiego, radnych i inne (...)

Orkiestra Symfoniczna na koncerty zaprasza przedstawicieli programu założycielskiego, radnych i inne osoby, wręczając im zaproszenia. 1) Czy w świetle ustawy VAT nieodpłatne wydawanie zaproszeń rodzi obowiązek wystawienia faktury VAT wewnętrznej z naliczonym podatkiem oraz na jakiej podstawie dokonać wyceny zaproszeń? 2) Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy na koniec roku dostarczyć do Urzędu Skarbowego listę osób zaproszonych oraz czy należy wystawić odpowiednią informację?

Odpowiedź w zakresie podatku VAT

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT został wymieniony w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Wśród nich znajduje się odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast o tym, czy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu, przesądza art. 8 ustawy. Przepis ten określa, iż odpłatnym świadczeniem usług, podlegającym opodatkowaniu, jest również każde nieodpłatne świadczenie, nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami (art. 8 ust. 2 ww. ustawy).

Porady prawne

Zatem, jeżeli Podatnik zaprasza na koncerty przedstawicieli programu założycielskiego, radnych i inne osoby wręczając im zaproszenia, to czynność ta - w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i powinna zostać udokumentowana fakturą wewnętrzną (art. 106 ust. 7 ww. ustawy). Do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio regulacje wynikające z § 12, § 16-20, § 22-23 i § 26 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

W przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 20 ust. 1 stanowi, że przychodami z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności (...), nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 (...), a więc przychodów uzyskanych z tytułu wykonywanej pracy, z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z działalności gospodarczej oraz przychodów z kapitałów pieniężnych.

Nieodpłatne świadczenie jest to zdarzenie, które nie jest związane z jakąkolwiek zapłatą (jest bezpłatne, świadczenie za które się nie płaci). Jest przysporzeniem majątku mającym konkretny wymiar finansowy i jest świadczeniem niezwiązanym z kosztami lub inna formą ekwiwalentu. Następstwem otrzymania nieodpłatnego świadczenia jest uzyskanie przez otrzymującego korzyści kosztem innego podmiotu. Przekazanie zaproszeń na koncert jest dla otrzymującego nieodpłatnym świadczeniem, które stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do ustalenia wartości pieniężnej przekazanego nieodpłatnego świadczenia w formie ?zaproszenia? mają zastosowanie przepisy art. 11 ust. 2a pkt 4 wyżej cytowanej ustawy, który stanowi, że wartość tego nieodpłatnego świadczenia ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Jednakże art. 21 ust. 1 w pkt 68a cytowanej wyżej ustawy zwalnia od podatku dochodowego wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą ? jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 100 zł (...).

W związku z powyższym, jeżeli zostaną spełnione powyższe warunki, a więc przekazanie zaproszeń wiążę się z promocją lub reklamą Orkiestry Symfonicznej, a jednorazowa wartość nieodpłatnego świadczenia nie przekroczy 100 zł, to przychody z tego tytułu są wolne od podatku dochodowego. W przeciwnym przypadku uzyskane przychody z nieodpłatnego świadczenia podlegają opodatkowaniu, a tym samym Orkiestra Symfoniczna zobowiązana jest do sporządzenia odrębnie dla każdego podatnika informacji na druku PIT-8C, którą do końca lutego następnego roku podatkowego należy przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - art. 42a ustawy.

Powyższej informacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika