Stan faktycznySpółka z o.o. nabyła udziały w celu ich dalszego umorzenia (art. 199 § 1 i § 6 Ksh) (...)

Stan faktycznySpółka z o.o. nabyła udziały w celu ich dalszego umorzenia (art. 199 § 1 i § 6 Ksh) od wspólnika, będącego osobą fizyczną .Zawarta została umowa przeniesienia prawa własności udziałów na spółkę, określająca wysokość wynagrodzenia przysługującego zbywcy w ten sposób, że:- przeniesiono prawo własności udziałów w spółce z o.o. na rzecz wnioskodawcy,- przeniesiono prawo własności do nieruchomości gruntowej na rzecz wnioskodawcy,- zapłata dokonana zostanie w 4 ratach umówionej kwoty .Pytanie:Czy dokonując wypłaty wynagrodzenia, spółka z o.o. ? jako nabywca (a zarazem płatnik) w dniu dokonania wypłaty zobowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu odkupienia udziałów, czy też nie jest płatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik z tego tytułu rozlicza się indywidualnie - zgodnie z art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami./ źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a cytowanej ustawy uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zasady opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, objęcia akcji, zostały określone w art. 30b ustawy o podatku dochodowym.Podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Porady prawne

Stosownie do art. 30 b ust. 2 pkt 4 w/w wymienionej ustawy dochodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 f pkt 1 lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 5 w/w wymienionej ustawy dochodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów /akcji/ w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 e - osiągnięta w roku podatkowym.

W myśl art. 22 ust. 1 e pkt 2 lit. a w przypadku objęcia udziałów /akcji/ w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część ? na dzień objęcia tych udziałów /akcji/, wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 9, w wysokości wartości nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów /akcji/ w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Wobec powyższych przepisów dochodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy.

Zgodnie z art. 30b ust. 5 cytowanej ustawy omawianych dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Podatnik nie ma obowiązku opłacania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od uzyskanych dochodów. Opodatkowanie dochodów dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

W terminie tym podatnik obowiązany jest wykazać osiągnięte dochody w odrębnym zeznaniu oraz wpłacić należny podatek wynikający z tego zeznania /art. 45 ust. 1 a pkt 1 oraz ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym/.

Otrzymana zapłata w formie prawa własności do udziałów w innej spółce z o.o. nie podlega wyłączeniu z podstawy opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 updof.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika