Czy Spółka od wynagrodzenia w postaci prowizji (uzależnionej od stopy zysku operacyjnego) za zdobyte (...)

Czy Spółka od wynagrodzenia w postaci prowizji (uzależnionej od stopy zysku operacyjnego) za zdobyte na rynku doświadczenia, informacje, kontakty handlowe, a nawet zamówienia na warunkach określonych w zawartej umowie, powinna naliczyć od należnej prowizji podatek od towarów i usług?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka 'X? od roku 1995 prowadziła na rynku polskim sprzedaż mat bentonitowych, których producentem była Firma USA ? jedyny udziałowiec Firmy POLAND Sp. z o.o. .

Gdy Spółka 'X' osiągnęła wysoki poziom sprzedaży, Firma USA postanowiła zainwestować w produkcję mat bentonitowych w Polsce. W ten sposób w roku 1999 powstała Firma POLAND Sp. z o.o. Wówczas Spółka 'X' zrezygnowała ze sprzedaży mat bentonitowych i przekazała Firmie POLAND Sp. z o.o. na warunkach określonych w umowie tzn. za wynagrodzeniem w postaci prowizji od zysku operacyjnego Firmy POLAND Sp. z o.o. za zdobyte na tym rynku doświadczenia, informacje, kontakty handlowe, a nawet zamówienia. Prowizja naliczana jest w momencie dokonania zapłaty przez klienta za towar i wypłacana jest rocznie. Podstawą do wypłacenia prowizji jest faktura wystawiona przez Spółkę 'X' na podstawie informacji otrzymanych od Firmy POLAND Sp. z o.o.

Porady prawne

Czy Spółka 'X', począwszy od dnia 1 maja 2004 roku, powinna naliczać od należnej prowizji podatek od towarów i usług?

W przedstawionej powyżej sytuacji należy zauważyć, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z dniem 1 maja 2004 r. (zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również (art. 8, ust 1, pkt 2 ) zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Z powyższego wynika, że od 1 maja 2004 roku otrzymanie prowizji od powstrzymania się od dokonywania czynności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika