Czy jako warsztat naprawczy - podatnik ma obowiązek wystawienia faktury VAT na kwotę brutto oraz na (...)

Czy jako warsztat naprawczy - podatnik ma obowiązek wystawienia faktury VAT na kwotę brutto oraz na kogo winna być wystawiona faktura - na właściciela pojazdu czy na towarzystwo ubezpieczeniowe?

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu podania Strony

Naczelnik Urzędu Skarbowego - uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje naprawy samochodów. Część napraw dotyczy samochodów powypadkowych. Podatnik jako warsztat naprawczy otrzymuje zlecenie naprawy pojazdu od jego właściciela. Właściciel pojazdu upoważnia warsztat naprawczy do odbioru odszkodowania za dokonaną naprawę od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Naprawa dokonywana jest po zatwierdzeniu kosztorysu przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które przelewa kwotę na poczet realizacji naprawy na konto warsztatu naprawczego.

Porady prawne

Podatnik pyta, czy jako warsztat naprawczy ma obowiązek wystawienia faktury VAT na kwotę brutto równą kwocie bezspornej w terminie 7 dni od daty wpływu tej kwoty na jego konto oraz na kogo powinna być wystawiona faktura VAT, na właściciela pojazdu czy na Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Stosownie do przepisów art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części ( art. 19 ust. 11 ww. ustawy ).

Zgodnie z ust. 3 powyższego paragrafu, faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powinna zawierać co najmniej:

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2) numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;

3) datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako 'FAKTURA VAT' lub 'FAKTURA VAT-MP', kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto, a w przypadku określonym w ust. 2 - również daty i numery poprzednich faktur oraz sumę kwot pobranych wcześniej części należności brutto;

4) stawkę podatku;

5) kwotę podatku, wyliczoną według wzoru:

ZB x SP KP = ------------ 100 + SP

gdzie: KP - oznacza kwotę podatku, ZB - oznacza kwotę pobranej części lub całości należności brutto, SP - oznacza stawkę podatku;

6) dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy;

7) datę otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty), o której mowa w ust. 1 i 2, jeśli nie pokrywa się ona z datą wystawienia faktury.

Uwzględniając powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, iż co do zasady obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jednocześnie ustawodawca zastrzegł, że od tej zasady istnieje szereg wyjątków, określających w sposób odmienny, szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Między innymi w przepisie art. 19 ust. 11 przywoływanej ustawy, określono, iż otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w tej części.

Reasumując, warsztat naprawczy ma obowiązek wystawienia faktury VAT na właściciela pojazdu na kwotę brutto w terminie 7 dni od daty wpływu zaliczki na jego konto, natomiast obowiązek podatkowy określony w przepisie art. 19 ust. 11 ustawy o VAT powstaje z chwilą otrzymania zaliczki, w tej części.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika