Spółka jest dealerem samochodowym. Dokonuje sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej. Czy sprzedając (...)

Spółka jest dealerem samochodowym. Dokonuje sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej. Czy sprzedając samochód osobowy, w przypadku którego skorzystano z odliczenia podatku w trybie art. 86 ust. 3 i 5 podatnik ma obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu podania Strony

Naczelnik Urzędu Skarbowego

- uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Spółka jest dealerem samochodowym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa samochody osobowe dokonując ich dalszej odsprzedaży na terenie kraju. Większość nabywanych samochodów przeznaczana jest do odsprzedaży klientom, część natomiast przeznaczana jest na potrzeby związane z prowadzoną działalnością i zaliczana do środków trwałych. Samochody te są wykorzystywane jako samochody demonstracyjne i testowe dla klientów, jak też na cele związane z funkcjonowaniem firmy.

Działalność w zakresie sprzedaży samochodów opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Stosowane są też przepisy szczególne - zwolnienie od podatku VAT określone w § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27.04.2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) dla dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT, jeżeli te samochody są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Podatnik dokonuje sprzedaży opodatkowanej jak również zwolnionej - świadczenie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego.

We wrześniu 2005 roku Spółka nabyła samochód osobowy, który wprowadziła do ewidencji środków trwałych. Podatnik skorzystał z prawa do odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodu na podstawie art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT we wrześniu 2005r.

Podatnik pyta, czy ma obowiązek w roku sprzedaży dokonywać korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) to znaczy, czy w miesiącu sprzedaży, to jest w marcu 2006r. podatnik ma obowiązek dokonać korekty podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Stosownie do art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ustępie 3, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Ust. 10 art. 90 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2 - 8:

1. przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

2. nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Ustęp 3 art. 90, wskazuje, iż proporcję o której mowa powyżej, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Zgodnie natomiast z ust. 5 ww. artykułu do obrotu o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3 (tj. towarów zaliczanych przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji) używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

W myśl art. 91 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

W ust. 2 art. 91 wskazano, że w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Zgodnie z brzmieniem art. 91 ust. 4 i 5, jeżeli w okresie korekty o której mowa powyżej podatnik sprzeda środek trwały podlegający amortyzacji, korekta za cały pozostały okres, powinna być dokonana jednorazowo, w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpiła sprzedaż. Jeżeli jednak dokonując sprzedaży tego środka zastosowano zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT, do obliczania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi (art. 91 ust.6 pkt 2).

Stosownie do art. 91 ust. 7 korekty dokonuje się również w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Przepis ten nakazuje więc dokonanie korekty również tym podatnikom, którzy odliczyli podatek naliczony w całości, ponieważ służył wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Podatnik miał zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą przysługującą mu kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowego samochodu osobowego. Dopiero dokonując sprzedaży zmieniło się jego przeznaczenie z wykorzystywanego do czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, na czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, że w opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia z okolicznością, o której mowa w art. 91 ust. 7, przepis ten adresowany jest również do Podatników, którzy wykorzystywali nabyty towar do wykonywania czynności opodatkowanych. Nakazuje dokonanie korekty również tym, którzy odliczyli podatek naliczony w całości, a następnie na skutek sprzedaży zmieniło się jego przeznaczenie, na związany wyłącznie z czynnościami zwolnionymi. Podatnik jest zatem zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego, w miesiącu, w którym dokona sprzedaży, przy założeniu, że dalsze wykorzystywanie samochodu jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi. Prawo dokonania odliczenia podatku naliczonego przy zakupie środka trwałego, przysługiwało Podatnikowi w części dotyczącej okresu wykorzystywania go do celów związanych z czynnościami opodatkowanymi. W momencie sprzedaży samochodu przy zastosowaniu zwolnienia o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) (zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy), podatnik stracił prawo odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego z 5-letniego okresu korekty.

Reasumując, Spółka winna dokonać w miesiącu sprzedaży korekty odliczonego podatku naliczonego przy odpowiednim zastosowaniu art. 91 ust. 1-5 ustawy o podatku od towarów i usług (czyli przy założeniu, że w pozostałych do końca okresu korekty latach wykorzystywanie tego samochodu jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika