czy podatnik może odliczyć naliczony w fakturze za opłaty notarialne podatek VAT, czy też podatek (...)

czy podatnik może odliczyć naliczony w fakturze za opłaty notarialne podatek VAT, czy też podatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu


Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), po rozpatrzeniu podania Strony z dnia 20 marca 2006r. w części dotyczącej podatku od towarów i usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne


Podatnik w dniu 9 stycznia 2006r., na podstawie aktu notarialnego przeniesienia własności kupił udział 4424/10000 zabudowanej działki gruntu stanowiącego obszar 4044 m#178;. Zakupu dokonano ze wspólnych fundusz należących do wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Za opłaty notarialne notariusz wystawił fakturę VAT wpisując jako odbiorców oboje małżonków. Na zakupionej działce, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik zamierza wybudować segmenty mieszkalne na sprzedaż.

Podatnik pyta, czy może odliczyć naliczony w fakturze za opłaty notarialne podatek VAT, czy też podatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza:Zgodnie z zapisem art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art.124. Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust.1 powołanej wyżej ustawy o podatku VAT. Są to: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; export towarów; import usług; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego okoliczność, iż otrzymana faktura dokumentująca opłaty notarialne, wystawiona jest na oboje małżonków, nie powinna mieć znaczenia dla prawa do odliczenia podatku wynikającego z tej faktury. Podstawową zasadą obowiązującą w podatku VAT, określoną w cytowanym wyżej art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, w zakresie w jakim usługi te i towary wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada ta ma na celu zapewnienie neutralności podatku od towarów i usług, czyli przede wszystkim uwolnienie podmiotu gospodarczego od obciążeń z tytułu podatku VAT przypadającego do zapłaty lub zapłaconego w trakcie prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej.

Jeżeli zatem Strona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, a dokonywane wydatki są wyłącznie z nią związane, faktury dokumentujące ich dokonanie wystawione na oboje małżonków, będą stanowiły podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego - oczywiście w zakresie, w jakim wydatki te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.W tym stanie rzeczy należy stwierdzić, że faktura VAT dokumentująca opłatę notarialną, wystawiona na obojga małżonków daje prawo do odliczenia przez Stronę jako podatnika podatku VAT kwoty podatku naliczonego wynikającego z tej faktury, w związku z czym nie ma potrzeby wystawiania noty korygującej dane usługobiorcy.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione w tej sprawie zawarte we wniosku z dnia 20 marca 2006r. jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika