Strona wyjaśnia, że jest właścicielem obszernego zbioru książek, pocztówek, starodruków, zdjęć, (...)

Strona wyjaśnia, że jest właścicielem obszernego zbioru książek, pocztówek, starodruków, zdjęć, wyrobów sztuki użytkowej i innych, gromadzonych od wielu lat. W związku z planowanym wyjazdem poza granice kraju, Podatnik planuje sprzedaż zbiorów. Strona wyjaśnia, iż nigdy nie prowadziła działalności związanej z w/w przedmiotami

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku strony Naczelnik Urzędu Skarbowego -uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący możliwości zwolnienia z obowiązku odprowadzania podatku VAT z tytułu sprzedaży towarów używanych.

Porady prawne

W przedmiotowym wniosku Strona wyjaśnia, że jest właścicielem obszernego zbioru książek, pocztówek, starodruków, zdjęć, wyrobów sztuki użytkowej i innych, gromadzonych od wielu lat. W związku z planowanym wyjazdem poza granice kraju, Podatnik planuje sprzedaż zbiorów. Strona wyjaśnia, iż nigdy nie prowadziła działalności związanej z w/w przedmiotami. Prowadziła działalność gospodarczą na własne nazwisko Działalność została wyrejestrowana w dniu 09.06.2004r. Pytanie dotyczy ustalenia, czy prawidłowym jest zwolnienie z konieczności odprowadzania podatku VAT wynikającego z tytułu sprzedaży w/w przedmiotów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.).

W przypadkach odpłatnej dostawy niektórych towarów przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują zwolnienia od podatku VAT, tzw. zwolnienia przedmiotowe. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, zwolnieniem takim jest objęta dostawa towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (pkt 10 w/w art.). Za towary używane, o których mowa wyżej, rozumie się m.in.: - budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT) - pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku (art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Z powyższego wynika, iż towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT jest tylko taki towar (najczęściej środek trwały lub składnik wyposażenia), który w okresie bezpośrednio poprzedzającym dokonanie dostawy faktycznie znajdował się w używaniu podmiotu dokonującego tej dostawy, tj. był wykorzystywany do wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnika. Nie jest wystarczającym zatem posiadanie towaru handlowego przez okres 6 miesięcy od daty nabycia, aby mógł on być uznany za towar używany w rozumieniu w/w artykułu. Towar nie może być uznany za używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy, a jego sprzedawca nie może korzystać przy jego sprzedaży ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług, jeżeli jego posiadaniu przez dany okres czasu nie towarzyszyło faktyczne jego wykorzystanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem dostawy będą książki, pocztówki, starodruki, zdjęcia, wyroby sztuki użytkowej, grafiki i inne przedmioty gromadzone przez Stronę od długiego okresu czasu. Przedmioty te jednak nie są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, a tym samym ich sprzedaż nie podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży, zgodnie z ustawą, nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z art. 113 ust. 2 do wartości kwoty obrotu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, będącym równowartością 10 000 euro nie wlicza się:

- odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku;

- odpłatnej dostawy towarów, które są zaliczane, na podstawie przepisów o podatku dochodowym do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Oznacza to, że do ustalenia wielkości obrotu uwzględnia się wartość transakcji podlegających opodatkowaniu, z wyłączeniem szczególnego przypadku określonego w art. 113 ust. 3 - prowadzenie przez rolnika działalności innej niż rolnicza.

Podatnik składający zapytanie rozpoczął działalność dnia 05.11.2001r. i składał deklaracje VAT-7 do m-ca 05.2004r. włącznie, po czym po okresie zawieszenia działalności w terminie od 31.05.2004r. do 09.06.2004r. wyrejestrował się. Podatnik ponownie ma wobec powyższego prawo skorzystać, w trybie art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zajęte przez Stronę stanowisko jest niepoprawne, co znajduje potwierdzenie w przytoczonych powyżej przepisach prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika