Czy brak jest możliwości odliczenia podatku naliczonego przy realizacji projektów inwestycyjnych: (...)

Czy brak jest możliwości odliczenia podatku naliczonego przy realizacji projektów inwestycyjnych: modernizacja świetlicy wiejskiej z dofinansowanego funduszu, z budżetu Unii Europejskiej?

Na podstawie art. 14a § 11 i § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ( jedn. tekst Dz. U. Nr 8 z 14 stycznia 2005 roku, poz. 60 z póżn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Węgrowie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Gminę w sprawie braku możliwości odliczenia podatku naliczonego przy modernizacji świetlic wiejskich z dofinansowanego funduszu z budżetu Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego stanowiących własność Ochotniczych Straży Pożarnych.

U z a s a d n i e n i e

Gmina zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Czy faktycznie brak jest możliwości odliczenia podatku naliczonego przy realizacji projektów inwestycyjnych: modernizacja świetlicy wiejskiej w miejscowości Budziska i Baczki z dofinansowanego funduszu z budżetu Unii Europejskiej.

Przedstawiając stan faktyczny Gmina podaje, że zamierza realizować w roku 2007 dwa projekty inwestycyjne: modernizacja świetlicy wiejskiej w B i Ba. z dofinansowanych funduszy z budżetu Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego ? Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006? w zakresie działania ?Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego?. Zakres inwestycji to: remont budynku świetlicy, urządzenie terenu wokół budynku, remont ogrodzenia, zakup wyposażenia świetlicy. Przedmiotowe świetlice stanowią własność Ochotniczych Straży Pożarnych. Gmina będzie realizowała projekt inwestycyjny na tych obiektach na podstawie umowy użyczenia na cele budowlane sporządzonej między stronami. Po zakończeniu inwestycji obiekty będą użytkowane przez Ochotnicze Straże Pożarne i społeczności tych miejscowości.

Zdaniem Gminy w przedstawionej sytuacji nie istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego ponieważ zmodernizowane świetlice nie będą pozostawały w bezpośrednim zarządzie Gminy, a zostaną przekazane i będą użytkowane przez Ochotnicze Straże Pożarne i miejscową społeczność.

Odpowiadając na powyższe pytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Węgrowie informuje co następuje:

Zgodnie z główną zasadą podatku od towarów i usług wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług reguluje art. 5 cytowanej ustawy o VAT, któremu podlegają: odpłatna dostawa towarowi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów. Przepis art. 15 i 16 ustawy o VAT określa na potrzeby VAT , status podatnika tego podatku. Zgodnie z art. 15 ust 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Art. 88 ust. 1 ustawy o VAT wprowadza listę wyjątków, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony ani do zwrotu różnicy podatku. Jednym z przypadków wymienionych w tym przepisie jest zakup towarów lub usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy). Oznacza to między innymi, że w sytuacji gdy nabycie towarów lub usług nie jest dokonywane w celu wykorzystania ich do osiągnięcia przychodów w prowadzonej działalności ( a więc nie jest wydatkiem, o którym mowa w ustawach o podatku dochodowym), to podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych zakupach.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że realizacja przedmiotowej inwestycji nie będzie związana z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, a zatem odliczenie podatku naliczonego nie przysługuje.

P o u c z e n i e

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia. Zażalenie wnosi się na piśmie. Powinno ono zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika