Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

12.10.2004

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit.a ? g) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób (...)

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego sygnatura: US-14/DP/412-405/04

Typ dokumentu:Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura:US-14/DP/412-405/04
Autor:Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim
Słowa kluczowe: budynek lokal mieszkalny ulga budowlana
Kategoria:
Pytanie podatnika:Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit.a ? g) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 1993 r. Nr 90 , poz 416 ze zm./, w brzmieniu obowiązującym w 1999 r. podatek dochodowy od osób , o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe wymienione w tych przepisach. Jednym z tytułów uprawniających do zmniejszenia podatku, wyszczególnionych pod litera d, jest ponoszenie wydatków na zakup nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 27 a ust.1 pkt 1 lit.a ? g) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 1993 r. Nr 90 , poz 416 ze zm./, w brzmieniu obowiązującym w 1999 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 ,obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe wymienione w tych przepisach. Jednym z tytułów uprawniających do zmniejszenia podatku, wyszczególnionych pod litera d, jest ponoszenie wydatków na zakup nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Ustawą z dnia 21.11.2001 r . o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 134 , poz. 1509/ od dnia 1 stycznia 2002 r. zlikwidowano ulgi budowlane o jakich mowa w ww. art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy. Zachowano jednakże prawo do odliczeń na dotychczasowych zasadach z racji wydatków na kontynuowanie inwestycji rozpoczętych przez osoby fizyczne przed dniem 1 stycznia 2002 r.

Zgodnie z art. 4 ust.2 ww. ustawy z dnia 21.11.2001 r. podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt1 lit. a-f/ ustawy z dnia 26.07.1991 r. w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji- poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31.12.2004 r. Z treści złożonego pisma wynika, że w roku 2001 nabyła Pani uprawnienia do ulgi budowlanej z tytułu zakupu lokalu mieszkalnego od przedsiębiorstwa budowlanego. Lokal ten zamierza Pani sprzedać oraz zakupić nowe mieszkanie w roku 2004.

Zwraca się Pani z zapytaniem, czy w takim przypadku będzie mogła wykorzystać pozostałą część ulgi mieszkaniowej z tytułu zakupu nowego mieszkania, do jakiej nabyła uprawnienie w 2001 r. W wyniku rozpatrzenia zgłoszonego problemu Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia , iż w świetle powyższych przepisów w przypadku zakupu nowego mieszkania- ulga z tytułu wydatków z tym zakupem związanych nie będzie Pani przysługiwała. Takie zdarzenie byłoby równoznaczne z rozpoczęciem w roku 2004 nowej inwestycji, a nie z kontynuacją inwestycji rozpoczętej przed 1 stycznia 2002 r.

W świetle przepisów art. 27 ust. 1 pkt1 lit.d/ ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., kupno nowego mieszkania jest odrębną inwestycją. Dla inwestycji mieszkaniowych rozpoczętych po dniu 01.01.2002 r. ustawodawca nie przewidział możliwości korzystania z ulg budowlanych. Konieczność dokonania sprzedaży lokalu oraz zakup nowego lokalu w innej miejscowości nie ma znaczenia w sprawie.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 2
  • 2
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.

Porady prawne

  • Ulga odsetkowa i duża ulga budowlana

    W 2005 r. kupiłam mieszkanie na kredyt. W poprzednich latach korzystałam z dużej ulgi budowlanej, której nie wykorzystałam w całości. Nie korzystałam z ulgi odsetkowej (...)

  • Ulga odsetkowa dla małżonków

    W 2006 r. zakupiliśmy z mężem mieszkanie od dewelopera. Na zakup tego mieszkania zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny w banku. Mieszkanie jest naszą współwłasnością, (...)

  • Ulga odsetkowa, a budynek z 2000 roku

    W kwietniu 2004 roku osoba fizyczna zakupiła nieruchomość (mieszkanie) na rynku pierwotnym od dewelopera. Zakup był częściowo sfinansowany kredytem. Kredyt udzielono (...)

  • Kuchenka gazowo-elektryczna a ulga podatkowa

    Czy odliczeniu od podatku od osób fizycznych podlegają kuchenki gazowo-elektryczne jako całość i czy takiemu odliczeniu za 2005 r. podlegają oddzielne elementy: "góra" (...)

  • Zakup mieszkania a ulga odsetkowa

    W 2004 roku kupiłam mieszkanie na rynku wtórnym. Na zakup mieszkania zaciągnęłam kredyt hipoteczny. Czy spłacane odsetki od kredytu stanowią mogę odliczyć od podstawy (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane