Jaką stawkę podatku VAT powinni stosować wykonawcy usług remontowo-budowlanych wykonując w/w usługi (...)

Jaką stawkę podatku VAT powinni stosować wykonawcy usług remontowo-budowlanych wykonując w/w usługi (m.in.: remont łazienek z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz stolarki okiennej i drzwiowej, wykonywanie posadzek w salach lekcyjnych z żywicy poliuretanowej) dla szkoły (symbol obiektu PKOB ? 1263)?

W związku z wynegocjowaniem przez Polskę przejściowych zasad opodatkowania całości budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy o VAT pod pojęciem ?obiekty budownictwa mieszkaniowego? ? rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
1) 111 ? budynki mieszkalne jednorodzinne,
2) 112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
3) ex 113 ? budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Porady prawne

Obiekt budowlany - kompleks, jakim jest szkoła, zgodnie z zasadami klasyfikowania objęty jest symbolem PKOB 1263.
W związku z powyższym jedynie remonty obiektów wymienionych w PKOB: 111, 112 i ex 113, korzystają z opodatkowania stawką 7 %, natomiast inne stawką podstawową ? 22 %.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika