Jaką łączną kwotą pieniężną może być obdarowana osoba na cele mieszkaniowe i ogólne w ciągu (...)

Jaką łączną kwotą pieniężną może być obdarowana osoba na cele mieszkaniowe i ogólne w ciągu pięciu lat bez konieczności opłat podatkowych od darowizny. Darczyńcami byliby rodzice i dziadkowie.

Zgodnie z art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz.926 z późn. zm/ w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 06.11.2003r nabycie własności rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku lub darowizny regulują przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983r o podatku od spadków i darowizn określone w Dz. U. Nr 16 z 1997r, poz. 89 z późn. zm.W myśl art. 9 cytowanej ustawy opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości w zależności, do której grupy podatkowej zaliczany jest nabywca w dniu otrzymania darowizny od darczyńcy. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas, gdy wartość darowizn otrzymanych przez nabywcę od tej samej osoby w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie przekroczy kwotę wolną od podatku.

Porady prawne

Kwoty wolne od podatku od 1 stycznia 2003r. wynoszą:
- I grupa podatkowa - 9.637 zł
- II grupa podatkowa - 7.276 zł
- III grupa podatkowa - 4.902 zł

Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn wyróżnia się trzy grupy podatkowe, do których zalicza się:
- do grupy I - małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów,
- do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,
- do grupy III - innych nabywców

Ponadto w myśl art. 4 ust. 1 pkt 5 powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolnione od podatku jest nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nie przekraczającej 9.637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19.274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę lokalu w małym domu mieszkalnym, budowę domu jednorodzinnego albo nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika