Czy umowy sprzedaży siana i kiszonki dokonywanej przez rolnika ryczałtowego podlegają podatkowi od (...)

Czy umowy sprzedaży siana i kiszonki dokonywanej przez rolnika ryczałtowego podlegają podatkowi od czynności cywilno-prawnych?

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacji podatkowej /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60. z późn.zm./ - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.11.2005r. dotyczącego udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia od podatku czynności cywilnoprawnej, umowy sprzedaży - za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

W dniu 22.11..2005r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych .

Pytanie dotyczy kwestii: czy umowy sprzedaży siana i kiszonki dokonywane przez rolnika ryczałtowego nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych ?

W/w zajmuje jednoznaczne stanowisko, iż dokonanie czynności cywilnoprawnej - umowy sprzedaży siana i kiszonki pochodzącej z własnej produkcji przez rolnika ryczałtowego - nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik właściwie określił, iż nie podlegają podatkowi czynności jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tutyłu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest od tego podatku zwolniona.- stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm/.

Zatem nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, wymienione w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. /Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm./ jeżeli dokonanie tej czynności rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Nie jest istotne czy obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe lub czy dana czynność będzie zwolniona przedmiotowo lub podmiotowo z podatku od towarów i usług.

Według art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 z poźn. zm./ zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego. Produkty rolne to, według art. 2 pkt 20, towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone przez ronika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykłe używanych w gospodarstwie rolnym.

Reasumując - stanowisko wnioskodawcy należy uznać jako prawidłowe.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika