Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

22.6.2004

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przeprowadzania ankiet, badania rynku (...)

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego sygnatura: US 17/VAT IX/897/2004

Typ dokumentu:Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura:US 17/VAT IX/897/2004
Autor:Urząd Skarbowy w Otwocku
Słowa kluczowe: stawki podatku
Kategoria:
Pytanie podatnika: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przeprowadzania ankiet, badania rynku i opinii publicznej, handlu art.przemysłowymi, usługami remontowo-budowlanymi oraz usługami taxi osobowe.
Czy prawidłowym jest wybranie opodatkowania przychodów z działalności taksówek osobowych ryczałtem w wysokości 3%?

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 28.05.2004r. / data wpływu do tutejszego Urzędu 02.06.2004r. / o udzielenia pisemnej informacji w sprawie prawidłowości wyboru opodatkowania przychodów z tytułu świadczenia usług taksówek osobowych w formie ryczałtu według stawki 3% w przypadku, gdy podatnik jednocześnie prowadzi inny rodzaj działalności gospodarczej tj. w zakresie przeprowadzania ankiet-badania rynku i opinii publicznej, handlu artykułami przemysłowymi, usługami remontowo-budowlanymi, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku informuje, że aktem prawnym regulującym przedmiotowe zagadnienie jest ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz.U. nr 54, poz.535 /.

W myśl art.114 ust.1 ww. ustawy, podatnik świadczący usługi taksówek osobowych / PKWiU 60.22.11-00.00 / może wybrać opodatkowanie tylko tych usług w formie ryczałtu według stawki 3%, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.

W przypadku opodatkowania usług w formie tak ustalonego ryczałtu zgodnie z art.114 ust.2, nie stosuje się przepisu art.86 powołanej ustawy, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Oznacza to, iż podatnik wybierający opodatkowanie w formie ryczałtu wg 3% stawki, traci prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ponadto, dla potrzeb podatku od towarów i usług, podatnicy świadczący usługi taksówkowe zobowiązani są:- do prowadzenia w każdym przypadku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - art.111 ust.1., - a w przypadku opodatkowania usług w formie 3% ryczałtu, do składania w urzędzie skarbowym skróconej deklaracji podatkowej w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu - art.114 ust.3.

Natomiast pozostała działalność opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług na ogólnych zasadach.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 5
  • 2
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

  • Sprzedaż towarów a podatek ryczałtowy

    Podatnik - opodatkowany w formie ryczałtu - prowadzi działalność gospodarczą (sprzątanie). Przy czym w umowie o sprzątanie ma zapisane, że otrzymuje wynagrodzenie (...)

  • Sprzedaż poprzez Internet

    Żona prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ryczałtu. W połowie roku wprowadziła do sprzedaży poprzez Allegro artykuły dla dzieci z zagranicy po opłaceniu (...)

  • Kasa fiskalna w szkole nauki jazdy

    Prowadzę działalność gospodarczą od 2 lat (handel + usługi nauki jazdy). Sprzedaży dokonuję na osoby fizyczne. Z handlu nie przekroczyłam obrotu 40 tys. zł. Natomiast (...)

  • Stawka opodatkowania ryczałtem

    Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą jako serwis telefonów komórkowych oraz prowadzić drugą działalność - usługi kosmetyczne. Czy te dwie działalności (...)

  • Handel starociami - ryczałt bez VAT

    Założyłem działalność gospodarczą (PKD sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach). Zamierzam sprzedawać używane starocie. (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane